| anonim_4396 a întrebat:

Ce amenda risc daca nu am certificatul de inmatriculare?

Răspuns Câştigător
| Darry a răspuns:

Daca nu il ai la tine, sau nu ai deloc?
Daca nu-l ai deloc...amenda ca amenda... dar risti chiar dosar penal...ai grija.

2 răspunsuri:
| carmen_5367 a răspuns:

O amenda pentru acte minim 60 ron in 48 de ore iar maximul este de 400 parca...

| carmen_5367 a răspuns:

In cazul in care faci o greseala de permis cum se spune ....adica neacordare de prioritate, depasirea pe linie continua, depasirea cu mult a vitezei legale eu am un sfat nu dau permisul ii explic politistului ca am uitat actele acasa. imi da amenda nu semnez procesul verbal si nu il iau. imi trimite scrisoare recomandata acasa... iar nu o ridic peste o perioada vine un politist la usa si te roaga sa ii dai permisul dar ii explici ca persoana cautata nu este acasa. daca trec 6 luni de la incident fapta se prescrie iar daca totusi o luna nu ai nevoie de permis te duci si il predai in acea perioada. legea este permisiva!