| blackstarrr a întrebat:

Ce are daca plec de acasa fara sa anunt pe ai mei? Am 39 de ani si nu am servici si stau cu parintii si vreau sa plec.Is singur la parinti. Tot mereu zic ca mi-ar trebui consiliere psihologica ca sa prind curaj dar eu nu vreau. Zic ca trebuie cumva sa ma integreze, sa ma orienteze la un loc de munca potrivit pentru mine.Eu nu vreau loc de munca.Am auzit o discutie intre mama si o vecina zicea sa imi faca handicap ca sa fiu asigurat. Eu nu vreau sa imi faca handicap si asigurare. Eu vreau sa dau la scoala de soferi dar eu nu am bani si parintii mei nu vor sa imi dea ca zic ca mai intai trebuie sa dovedesc ca is responsabil si sa am servici. Eu cred ca is doar promisiuni ca nici atunci nu ma lasa la volan.Eu vreau sa fug de acasa si ma intreaba ca ce o sa mananc daca plec de acasa si unde o sa dorm si ma ameninta ca o sa ma dea disparut la politie si cand ma gaseste ma duce direct la psihiatrie nu numai la psiholog. Legea ce zice? Au dreptu parintii sa ma dea disparut daca fug de acasa noaptea fara sa stie ei?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti bolnav psihic cu acte poti pleca fara probleme de acasa. Daca nu vrei sa vorbesti direct cu parintii lasa-le o scrisoare.

| blackstarrr explică (pentru Ioandelasal):

Nu is bolnav psihic si nici cu acte.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Textul e scris la mișto?

| blackstarrr explică (pentru floresdemayo):

Nu am scris la misto.la noapte o sa fug de acasa ca azi iar or facut scandal ai mei.mama acuza pe tata si tata acuza pe mama si atunci mama ma acuza pe mine si eu raspund mamei si tata ma mustra ca rsdpund mamei si eu raspund tatalui si tata ma loveste si eu ma apar si la urma tot eu pic vinovat. zice ca eu nu ma controlez si ca imi trebuie tratament.o sa fug de acasa ca nu mai pot sa stau cu ei.

| RobertMoon a răspuns:

La cum ai pus problema e clar că ai ceva probleme la cap. Până la 39 de ani de ce nu ai muncit și ai stat cu părinții? Nu ai avut timp sau ce?

| blackstarrr explică (pentru RobertMoon):

Probleme la cap ai tu.nu am muncit ca asa am vrut sa stau pe banii lor si o sa stau asa cat o sa ma tina pana cand ma lasa sa plec si nu ma mai ameninta cu politia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că ești bolnav psihic...deci, stai acasă

| blackstarrr explică (pentru anonim_4396):

Tu esti bolnav psihic

| Buzi213 a răspuns:

Esti bolnav psihic si nu iti dai seama. Sa nu muncesti pana la 39 de ani nimic si sa stai singur la parinti si sa nu te casatoresti e clar ca e o mare problema la tine. Repet, esti bolnav psihic si nu iti dai seama. Oarecum, ti-ai ratat viata

| Necuvântător a răspuns:

Legea zice în felul următor:
"(1) Solicitarea internarii nevoluntare a unei persoane se realizeaza de catre:
a) medicul de familie sau medicul specialist psihiatru care are in ingrijire aceasta persoana;
b) FAMILIA PERSOANEI;
c) reprezentantii administratiei publice locale cu atributii in domeniul social-medical si de ordine publica;
d) REPREZENTANTII POLITIEI, jandarmeriei sau ai pompierilor, precum si de catre procuror;
e) instanta de judecata civila, ori de cate ori apreciaza ca starea sanatatii mintale a unei persoane aflate in cursul judecatii ar putea necesita internare nevoluntara."

La școala de șoferi ți se solicită fișă medicală și trebuie să treci un test psihologic, așa că ia-ți adio de la permisul de conducere. Oricum este mai bine să fii pe picioarele tale decât să fii legat cu chingi într-un scaun pe 4 roți. Eu unul nu circul deloc cu autovehicule.

| blackstarrr explică (pentru Necuvântător):

Parintii nu are dreptu sa ma interneze si nici politia nimeni.mie nu imi trebuie fisa medicala ca eu pot sa conduc.

| Necuvântător a răspuns (pentru blackstarrr):

Nu am zis că nu poți să conduci. Bineînțeles că poți să conduci, dar nu legal. Cât despre internare depinde numai de tine, dar să nu faci nici un compromis!

| blackstarrr explică (pentru Necuvântător):

Eu vreau la scoala de soferi ca sa stiu sa conduc.