| Marian2222 a întrebat:

Ce as pati daca l as bate pe unu? Am 16 ani, politia mi ar face dosar penal sau cv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca victima face plangere penala sigur ca vei avea dosar penal, cel putin pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca primesti un dosar penal daca se face o plangere

| Dede_Chimz_1996 a răspuns:

Dar de ce sa îl bati?
De ce rezolvam totul cu niste pumni și picioare?
Suntem oameni și sunt convinsă ca putem rezolva unele probleme fără bătaie!
Măi puțină violență și mai multa iubire!