| asperger3 a întrebat:

Ce atributii are presedintele in aceste momente? Stiu ca i-au fost luate foarte multe atributii sad

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presedintele are atributiile stabilite prin Constitutia Romaniei si nu i-a fost luata nici o atributie deocamdata. De altfel nici nu-i poate fi luata vreo atributie prevazuta in Constitutie, legea respectiva ar fi neconstitutionala si nu s-ar putea aplica, chiar daca ar fi adoptata de Parlament.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2DhrauN
Nu i-au fost luate atributii. Era vorba sa i se ia.

| RAY a răspuns:

Nimeni nu poate lua atributiile unui presedinte, https://ro.wikipedia.org/wiki/Pre%C8%99edinte

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu i-a luat nimeni nicio atributie inca. Momentant conform constituiei presedintele se ocupa de promulgarea legilor, de politica externa si de numirea unor functii

| relian a răspuns:

Asta numia atributii iar mai trebui can rest e tun laughing ce atributii sa aiba mutu asta ca el habar n-are in ce tara se afla laughing Lu asta si daca iai da puterea totala, sa fie dictator el tot mut o sa fie laughing nu stie nimic, n-a vazut nimic, el este de fapt invizibil, e doar un nume si atat.In aceste momente al are doar o singura atributie,numele de presedinte laughing sa nu zicem si noi ca nu avem presedinte.
Nici nu stiu sincer daca stie sa semneze,ori daca stie incepe sa semneze cadn ia mandatu si termina cadn s-a dus si mandatu laughingPfff ce am spus si eu,acum am vazut ca e ray pe aici si presedintele asta e german de-al lui din ala om nu gluma laughing daca asa ar fi toti germanii mai bine punem un tigan presedinte laughing
Iauziti Ray ce spune presedintelui nimeni nu-i poate lua atributiile, asa crede el laughing sau iau fi zis asta neamtu presedintele laughing
Fratilor noi nu avem asa ceva, nu avem presedinte, avem numai o sleahta de rapanosi talhari la drumu mare si un mutalau cu numele de presedinte care si asta fura in viteza melcului, dar fura mai putin decat aialanti laughing deci ce este la noi e ceva gen Cascadorii rasului, rade toata planeta de RO cam in halu ala am ajuns laughing hai sa rad si eu nitel sa mai ma destind

| anonimg a răspuns:

Nu stiu exact.
Stiu doar ca presedintele este reprezentantul guvernului tarii din care face parte. Deci reprezinta tara.
Mai are si altele in afara de asta, dar nu imi trec acum prin cap. tongue

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Nu e nicidecum reprezentantul guvernului si nici nu a fost vreodata si nici nu face parte din guverm. Trebuia sa te limitezi la "Nu stiu"

| Legion7X a răspuns:

De unde ai auzit că i-a fost luate? Deocamdată a fost mare tam tam pe premier că a demisionat și când a venit un reprezentant din Japonia a venit de pomană că nu a avut cu cine să se întâlească ca să vezi și tu ce Țară avem.
Oare cum so fi simțit omul ăla?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 2003 are aceleasi atributii si nu i-a fost luata niciuna.

| BlueDark a răspuns:

Sa semneze ceea ce ii da nea' Livache...

| Ginosaurus a răspuns:

Conduce tara. Plm!