| Flavianadx a întrebat:

Ce au vazut americanii la Biden, incat l-au votat?
A fost un vot anti-Trump?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

A fost SI un vot anti-Trump; intodeauna o parte din votanti vor sa blocheze celalalt candidat; gandeste-te la Iliescu. Sau la Dancila. DAR. Nu a fost doar vot negativ. Lipseau candidatii democrati moderati, tocamai de asta a si candidat Biden, asa ca democratii moderati l-au votat; intodeauna orientarea politica exacta a unui candidat conteaza mai mult decau trasaturile persoanei. Este un om sigur, cu politici si retorica constante; conteaza mult. Este delicat, menajeaza pe altii, nu ar acuza oamenii ca au cazut prizonieri, nu ar acuza o famile musulmana care a pierdut un fiu in razboaiele USA. Este legat de Obama, prin bromance si ca fost VP; asta e o garantie ca va apara legislatia lui Obama. Sa spui ca are experienta in legislatia americana; ar fi minciuna prin minimalizare. Stie stadiul legislatiei americane, ce se poate schimba in ea si cum sa obtii cel mai usor modificarea dorita, la un nivel greu de egalat. Usoara lui senilitate, nu poate duce la probleme, nici gafele pe care le face, nici balbaiala. Omul este foarte bun pe functie.

27 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Sper că glumești. Trump nu a meritat sa fie președinte nici măcar o secundă, în 2017 când a ieșit președinte toată lumea a fost în stare de șoc, pentru ca nimeni nu credea ca va ieși, aici ma refer la Rusia, Europa, China. Trump nu are nicio legătură cu politica, este un fel de Hitler modern care a avut niște scopuri mizerabile.

| Holiday a răspuns:

50 de ani de experienta in politica.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In America voturiile sunt exact ca in Romania adica cand mergi la vot votezi raul cel mai mic si asa a iesit Biden pentru ca Trump cat a fost la putere 4 ani a accentuat criza in america. Cand Obama ia predat puterea lu Trump in america preturiile erau ochei desi economia era stabil-subreda atunci, dar Trump a inrautatit situatia americii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Trump daca mai prindea un mandat baga america intr-o criza la fel de mare ca cea din 1922, asa ca americanii nu sau mai lasat cumparati de ticalosii astia la costum pentru ca ei sau gandit si la viitor adica sitemul de pensii, salariile, si chiar la copii lor.
Handicapatul de Trump trebuia inlocuit cu unul mai bun desi Biden e mai calculat, mai diplomat in luarea deciziilor si tratative asa ca lau ales pe el.

Trump nu a muncit in viata lui are o avere de 2 miliarde de dolari bani in conturi plus cladiri, case, masini, hoteluri, si cladirea Trump World Tower din New York City.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Biden desi e si el hot la costum e mai calculat si mai bun in afaceri decat Trump.
America e condusa de oamenii de afaceri pentru ca politician= om de afaceri.
Partid=organizatie politica creata din banii statului prin evaziune fiscala si fonduri de la anumiti sponzori anonimi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Trump in america e ca un fel de Gigi Becali de la noi dar de 100 de ori mai prost. Trump in 2020 a marit taxele, impozitele si a taiat din pensiile de la bugetari asta i-a facut pe americani sa il aleaga pe Biden.
Trump e prost pentru ca daca nu se atingea de pensii nu iesea Biden presedinte pentru ca economia e subreda.

| Werrich a răspuns:

L-au fraudat pe Trump.

| Apokales a răspuns:

Votau si cu un caine mort decat cu Trump. Votul a fost unul tipic romanesc, desi in America, adica au votat cu Biden de scarba lui Trump.

| Legion7X a răspuns:

Cel puțin Biden nu pare arogant + că a avut și niște suferințe în trecut. Prima soție Neilia și fiica acestuia în vârstă de 13 luni Naomi, a murit într-un accident de mașină în 1972. Alta a fost moartea fiului său Beau Biden, la vârsta de 46 de ani din cauza cancerului la creier. Jill este a doua soție a lui Joe și prima Doamnă a SUA. A fost profesoara de limba engleză.

| Flavianadx explică:

Va multumesc pentru opiniile avizate happy

| anonima188888 a răspuns:

Pai pentru a scapa de rasismul la care a incitat trump si pentru a elimina discriminarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima188888):

Care rasism, care discriminare?

| Focutza a răspuns (pentru anonima188888):

Care rasism vere, Biden care a fost foarte bun prieten cu Robert Byrd, membru al clanului KKK? Sunteti batuti in cap

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Zidul cu Mexicul? Separarea copiilor imigrantilor de parinti si detinerea in conditii de-amboulea, fara temei legal, in urma caror evenimente au avut loc si ceva decese? Timpeniile facute pe plan economic?

| Simpatic a răspuns (pentru Focutza):

Se refera la mexicani ca a vrut sa numai intre fraudulos in SUA mexicani, mexicanii care intra in SUA sunt majoritari ca tiganii nostri care se duc in Europa, adica hoti si praduitori

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu la ce astfel de "tampenii" motivate de rasism te referi.
Copiii erau separati si pe vremea lui Obama de adultii care treceau ilegal granita cu ei.
Zidul era menit sa rezolve problema imigratiei ilegale.

| doctorandus a răspuns (pentru Focutza):

Dap, Biden e din aripa de dreapta a democratilor. D-aia l-au si ales aia care data trecuta votasera cu Trump.

Pensionarii bogati n-au mai votat cu Trump, nemultumiti fiind de cum a gestionat el problema cu Covidul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum nu-ti ramane decat sa demonstrezi rasismul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar poti sa spui cu mana pe inima, ca Trump nu e rasist?!?
chiar dupa toate dovezile clare si evidente ca e rasist?!?
ce dovada vrei? declaratie pe propria raspundere din partea lui ca "Sunt Rasist"?!?

hai sa fim seriosi, toti au vrut orice (inclusiv pe unul EVIDENT senil) decat Trump, dupa banii pierduti de America, ca el are raca personala cu, chinezii, dupa dat cu piciorul si scuipat pe orice idee de protectia mediului, dupa distrus relatia cu Europa, Nato si OMS
dupa, dupa, dupa

si in ultima zi, face declaratii imbecile despre Trump si NUMAI Trump si nimeni si nimic altceva

Trump e un Hitler ratat, si nimic mai mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu cred ca e rasist pentru ca n-am vazut nicio dovada ca e rasist. Daca ai tu dovezi, esti liber sa le arati.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rrrrrrright, si totul e frumos in lumea asta, e soare, canta pasarelele, umbla zane din floare in floare si Trump nu e rasist
DELOOOOOOOOOOOOOOC

turn the power on

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu e totul frumos, dar asta nu e deloc o dovada ca e Trump rasist. Daca poti sa argumentezi in vreun fel ceva din ai spus mai inainte, esti in continuare liber s-o faci. Daca nu, iti sugerez sa taci.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca pot sa argumentez, mergi la ORL, iti scoti doapele de ceara din urechi, si apoi te uiti la declaratiile lui Trump de fiecare data cand au fost altercatii rasiale in America

apoi, tot ai ajuns la ORL, iti verfici si ochii, apoi tii tratezi, si apoi te uiti MACAR la faza de la Capitoliu unde marea majoritate zdrobitoare a invadatorilor au fost White Supremacy, care sunt practic oamenii lui Trump

daca nici asta nu te convinge, atunci eu o las balta, esti "d'ala" care crede ceva evident pe dos si orice i-ai spune o tine doar pe a lui, ORICE AR FI!
succes in viata, o sa ai nevoie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

N-ai reusit sa oferi ceva care sa fie macar aproape de un argument.
Ai esuat si in incercarea de a-mi da o replica desteapta si taioasa.
Esti penibil si n-ai habar despre ce vorbesti. Fa-ti un bine si taci din gura.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, eu sunt penibil, dar nu eu sunt ala care iubeste pe Trump cel rasist, ok mama draga, du-te intr-un cartier de negrii si urla: "Trump is not rasist" si vezi ce se intampla

| Savu4iosif a răspuns:

L-au votat pe biden pentru a nu ajunge Trump presedinte, a fost si multa reclama TV impotriva lui Trump incat i-au inchis si discursul in direct deci in concluzie, da, a fost un vot anti-Trump din pacate oamenii nu si-au dat seama ca Biden e decat o marioneta ce asculta de alti indivizi...