| AlexDorinel a întrebat:

Ce avantaje ar avea Romania dacă întra în Schengen?

Dezavantajul e ca vor întra mafioții din Spania și Italia fără sa stea la vamă.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ăstia intra si acum. Deci?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dezavantajul Spaniei si Italiei va fi ca vor intre mafioții din România

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Altceva in afara de spam mai stii pe site ul asta?

| DascaluIoan a răspuns (pentru AlexDorinel):

În Olanda au ajuns să importe infractori din alte țări ca să nu fie penitenciarele goale. România nu e nici pe departe printre cele mai sigure țări.

Răspuns utilizator avertizat
| DascaluIoan a răspuns (pentru AlexDorinel):

Voi merge în Olanda, dar mersi de invitație

| tudorvolcano a răspuns (pentru suntserios):

Aceștia intră deja.
Puștiul avea dreptate. Problema sunt cei din Italia, care ar avea cale liberă, fără Schengen. Normal, aceștia pot fi arestați la vamă, dar fără vamă, au cale liberă să scape de pârnaie.

| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

România nu este un loc sigur. Furturile se pot întâmpla oricând, în special în autobuze.
Poți fi hărțuit în școală, profesorii bat elevii, și elevii profesorii, și nimeni nu e dat afară.
Poți fi atacat pe stradă așa degeaba.
Fetele pot fi agresate sexual pe stradă de străini, și de obicei nu sunt repercursiuni.
Se ajunge chiar și mai departe de atât: Vaslui, și cei 7 tineri, cred că știi povestea.

În Sudul Italiei, nimeni nu se ia de tine degeaba. Trebuie doar să ai grijă să stai departe de organizațiile mafiote, dacă ești martor la vreo crimă, vei fi ciuruit de gloanțe.
Dar în Europa, sunt multe țări mai sigure ca România. Portugalia, Spania, Olanda, Danemarca, Norvegia, Elveția, Polonia etc. sunt mai sigure ca România.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ai stat vreodată în altă țară înafară de România.
Ești încă un puști care nu are încă nici 18 ani, nu ai văzut încă lumea. Ai multe de învățat și multe de văzut.
Tu ai menționat Australia, și eu m-am limitat la Europa.
România nu este în niciun caz la fel de sigură ca Australia.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Daca intra in Schengen Romania, nu vei mai sta la nici o vama, treci in occident ca de la Bucuresti la Ploiesti.
Plus ca ce am mai exporta, nu mai sta mult in vama, mai ales produsele perisabile.

| johnnny123 a răspuns:

Chiar crezi ca acum mafiotii stau la vama? Crezi ca le scrie pe pasaport "Ocupatie: mafiot"?

| gabicoo a răspuns:

Dorineleee! Mergi și te culcă!

| Lukasssz a răspuns:

Tu chiar crezi ca mafiotii din Spania si Italia nu pot intra in Romania si chiar daca Romania nu e in Schengen?

| Zuzu1991 a răspuns:

Am avea granite externe sigure
pentru ca nu or sa ne lase in Schengen daca nu sunt sigure
in plus nu v-a mai fi vama, deci nu te mai trezesc aia la 4 dim in tren ca ai ajuns la granita cu HUnigaria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mafiotii din sau IN Spania, Italia rolling on the floor De asta nu ne lasa si asa e plin vestul europei de romani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi se pare prea corect ca exista spatiul Schenghen. Nu mi se pare normal sa poata intra oricine in tara fara sa fie verificat. Pai nu e normal sa iti pazesti tara? Dar in Europa su tarile prea mici si camioanele de exemplu care aveau cursa Spania Romania aveau prea multe vami de facut. Noi europenii nu avem tari cu suprafata ca a Canadei, SUA, Braziliei, Chinei sa putem merge mii de kilometri in aceeasi tara.

| CassiusAlexander a răspuns:

Avantaje: călătorim mai ușor. Nu mai suntem bătaia de joc a UE.
Și mai degrabă o să intre mafioții noștri în Italia decât invers, stai tu calm.