| anonim_4396 a întrebat:

Ce baza legala au farmacistii care cer datele tale precum nume,prenume, seria CI atunci cand predai medicamente expirate la farmacie?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Mda, e destul de aiurea, dar felicitari pentru vointa. Incearca la o farmacie cu activitate de receptura (unde se prepara). Merita sa le duci acolo ca sa fie distruse si sa nu le arunci la gunoi/toaleta.

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu cred ca au o baza legala. Ideea e ca ei platesc per kg pentru medicamentele pe care le trimit la distrugere (se ard), asa ca nu toate farmaciile accepta sa primeasca medicamente expirate. Dar sa-ti ceara datele nu am mai intalnit. Mergi la o alta farmacie, la unele este chiar afisat pe usa sau undeva la vedere ca primesc medicamente expirate pentru a le distruge.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Am mers la alta, dar acolo nu accepta. Cred ca trebuie sa fac turul farmaciilor.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

OK

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, e destul de aiurea, dar felicitari pentru vointa. Incearca la o farmacie cu activitate de receptura (unde se prepara). Merita sa le duci acolo ca sa fie distruse si sa nu le arunci la gunoi/toaleta.

| Vântulalb a răspuns:

Ti-a restituit banii pe ele? Atunci, de aia iti cer datele.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Nu mi-a restituit nici un ban pe ele.