| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti ar trebui sa citesc ca sa inteleg mai bine politica?

49 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum sa fi corupt si sa pari a fi sfant in Romania

Curtea Supremă de Justiție a arătat în anul 2016 că numirea persoanelor în diferite funcții publice de către politicieni în schimbul plății unor sume de bani reprezintă un fenomen de o gravitate extremă pentru societatea românească, având în vedere că este de natură să ducă la perpetuarea și multiplicarea corupției. „Funcționarii numiți în acest mod sunt stimulați să săvârșească, la rândul lor, infracțiuni pentru a recupera sumele avansate, cu consecința fraudării exponențiale a resurselor care ar trebui să contribuie la dezvoltarea societății".[6]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Corup%C8%9Bia_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

ce politica? aceleas comunisti rai si corupti conduc tara asta de 30 de ani, au falimentat totul si acum se dau sfinti, nu exista dreapta, stanga =acelasi hoti cu nume diferite, jurnalisti platiti de hoti sa manipuleze mase

| sierra1 a răspuns:

Principele lui Machiavelli. Dar politica de fapt, pentru a o înțelege trebuie să o faci, să o exersezi. Înscrie-te într-o formațiune politică și te afirmi acolo.

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Am fost si eu la psd o data, ce crezi ala liderul de tm spunea ca daca psd era la putere nastase era liber, cum am auzit am si plecat am fost la hoti de pdl acelasi gunoaie, asa increzuti si credeau ca era base la putere, desi nu ai ce sa inveti nici nu esti bagat in seama

| mihai69 a răspuns:

Poveștile cu Păcală.
Schițele și piesele lui Caragiale.
etc.

| relian a răspuns:

Ar fi bine pentru inceput sa stii ce este ala politician, dupa ce o sa afli te mai gandesti ce spui? Cauta in dictionarul limbii romane ce este ala politician si o sa fii surprins de ce o sa afli laughing Multi habar nu au cei ala un politician si raman mirati cum de multi dintre ei sunt talhari laughing pai daca aia sunt ce vor oamenii sa faca un talhar? Ala face exact ce stie, sa talhareasca.Deci politicianul este un talhar, am spus-o mai direct si nitel mai dur, in dictionar o sa gasesti definitia ceva mai cizelata, dar cu exact acelasi inteles laughing Revina dupa ce afli ce este un politician ok?

| Bondarel99 a răspuns:

In România nu ai nevoie sa înțelegi politica laughing

| Nevroza a răspuns (pentru Bondarel99):

Iti trebuie o mana lunga...

| minrest a răspuns:

Bune sfaturile lui sierra1, dar Principele pe teren gol nu prea foloseste; si bun sfatul lui mr009, invata istorie si vei intelege politica.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Politica la noi in Romania e de evul mediu, adica politica = smechero-cratia(democratia la noi). Smechero-cratia asta ce inseamna evaziune fiscala, spaga, sa furi sa manipulezi oamenii cu ajutorul bisericii sa ai relatii cu toate instituile statului ca sa scapi de puscarie, coruptie. Oricum in Romania oamenii nu trebuie sa inteleaga politica pentru ca stim cu totii ca suntem o tara de sclavi platitori de taxe si impozite si nu avem nicio bucurie. SUNTEM DE RAHAT.

| JackR a răspuns:

Pai, ar trebui sa incepi cu clasicii, in asa fel incat sa ai idee despre ce este politica:
* Aristotel - Politica
* Platon - Republica
* Nicollo Machiavelli - Discurs asupra primelor zece carti ale lui Titus Livius si Principele
* Jean-Jacques Rousseau - Contractul social
* Thomas Hobbes - Leviatanul
* Montesquieu - Despre spiritul legilor

Daca le-ai citit si ai reusit sa intelegi conceptele de baza, poti sa iti alegi directia pe care vrei s-o aprofundezi. Si de aici incolo, biblioteca devine cel mai bun prieten al tau...
-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce te referi prin asta?big grin

| BlueDark a răspuns:

Depinde daca vrei sa ajungi un politician de succes sau unul ca dl. Dragnea. Daca vrei sa ajungi ca el, nu trebuie sa citesti nimic... Daca s-ar putea, sa uiti si continutul cartilor citite pana acum.
In caz contrar, adica daca intr-adevar vrei sa faci ceva cu viata ta, iti recomand sa analizezi istoria universala de actualitate(începând cu secolul 20).

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Dragnea nu e un politician de succes?big grin

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate pentru noi, da...Esti PSD-ist?

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala n-are ce cauta la conducerea unei tari.El si dna. Dancila sunt intruchipari ale prostiei. Fara suparare daca esti unul dintre pensionarii corupti cu o sticla de ulei si o paine uscata...

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Dacă spun că președintele partidului de la guvernare e un politician de succes, sunt un pensionar plătit?big grin
Și chiar e unul de foarte mare succes, că a luat un scor istoric la alegeri.
Nu știu ce înțelegi tu prin politician de succes...dar cred că vorbim de lucruri diferite. big grin

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

De corupt e corupt, corect?
Prost...Gramada!
De succes este, dar rade tot mapamondul de el.

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Pe 21 aflăm dacă e corupt.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca si judecatorii sunt ca el, nu aflam adevarul in vecii vecilor laughing

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

E bine că dvs. aveți date din dosare și știti deja cine e corupt și cine nu.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia spuneti dvs, cum au ajuns handicapati gen Dancila sa ne conduca?!
Scuzati comparatia, dar femeia aia face de la o zi la alta greseli demne de cel mai mare analfabet din grota satului.
Si admirabilul ministru al justitiei, care, in loc sa militeze pentru drepturile DNA(singura care mai tine treburile in tara asta), el vrea sa o demita pe Kovesi?!

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Are votul a 3, 2 milioane de români în spate, așa a ajuns. În orice țară cu o democrație normală, președintele partidului trebuia să fie prim-ministrul, dar cum la noi nu se poate, a pus pe cineva prin care să poată controla guvernul cu ușurință.
Pentru ce au facut Onea, Negulescu și Uncheșelu + dezastrul din Microsoft și înregistrarea cu ''decaparea'' + neprezentarea la comisii în parlament ar fi trebuit să demisioneze singură. DNA nu înseamnă Kovesi, dvs faceți greșit analogia între o persoană și o instituție.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoana aia conduce tot DNA-ul...Cat despre dl. Dragnea, cei care l-au votat au fost pensionarii lingai de la baza societatii.Restul il denigreaza si regreta acum...

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Http://www.tpu.ro/go-to-answer/16146121
Am explicat aici prostia cu pensionarii.
Și pentru dosarul Microsoft cine răspunde, dacă ea doar conduce, fără răspunderi?:D

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru Microsoft raspund faptasii.

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Nu sunteți prea bine informat. big grin

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Dosarul ala e ultima problema a tarii...Tie iti pasa de asta cand lumea isi rupe gatul prin autostrazile carpite?!

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Da, îmi pasă că un prejudiciu de 70 mil euro nu poate fi recuperat din cauza incompetenței unor procurori.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar banii pe autostrazi unde-s? Au fost declarate investitii in ele, dar autostrada ba!

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Păi atunci nu e tot vina DNA că nu a recuperat banii? thinking

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde sa-i recupereze? De la cine? Tu stiai ca prin toamna e posibil ca profesorii sa nu mai primeasca salariile? Si stii de ce? Pentru ca au investit aiurea in alte prostii(gen parcuri nefunctionale, aflate la zeci de kilometrii de asezarile umane).

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Păi dacă zici că s-au dat bani pentru autostrăzi doar pe hărtie, înseamnă că cineva i-a furat, nu?
Știu că și luna asta, în unele județe, unii profesori nu au primit decât 75% din salariu, restul urmând să se vireze mai târziu, dar ce legătura are cu activitatea DNA? thinking

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Se spune "nu au primit decat..."
Nu mai conteaza, asa-s eu, corectez orice greseala laughing
Mai departe:
Cei care fura nu-s Kovesi cu restul DNA...Sunt gen dna. UDREA, fugita prin mai stiu eu ce insula exotica...

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Dna Kovesi nu fură, ea decapează, anchetează oportunitățile cu care guvernul emite legi, nu ia în considerare deciziile CCR, o nimic toată...
Mai nou cineva falsifică semnături ale Președintelui ÎCCJ, folosește și ștampila...totul e normal.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce castig ar avea? Hai sa fim seriosi, daca ar face asta, nu ar mai vrea astia asa de tare sa o demita.

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Http://www.mediafax.ro/......a-16929182
O spune ea, n-o spun eu. :)))

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Zau ca si eu as fi vorbit la fel cu javrele alea...Cat despre mandat, e legal.Ce e?

| anonim_4396 explică (pentru BlueDark):

Păi s-a cam ajuns la domnul premier...o decizie CCR spune clar că nu e permisă anchetarea oportunității cu care guvernul emite ordonanțe, iar în cazul celuilalt premier, căruia i s-a plimbat toată familia pe la DNA (mama, sora, etc), Victor Ponta, curg achitările...

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca-s lucruri mai grave in spatele acestor lucruri.Consider ca astea-s diversiuni, ca sa distraga atentia de la lucrurile cu adevarat grave.Iti zic eu, asta e o patura sub care se ascunde bomba cu ceas. Dintr-un aisberg urias se vede numai varful.

| relian a răspuns (pentru BlueDark):

Raspundei altfel astuia talharului astuia care nu-s gasete nume laughing Intreaba asa:daca cineva este ales prin vot, face ce vrea cu legile cu tara care la ales? Ia intreaba asa pE papagalu asta de comunist.Asta trebuie raportat ca e comunist, se baga pe aici sa dea sfaturi comuniste, trebuie ignorat.Auzi la el are in spate 3.2 milioane de voturi, si daca are ce? Daca lau votata unia deacu e mosia lu masa? Un ales al poporului ca e presedinte ca e primar, ala odata ales trebuie sa lucreze pentru oameni, nu sai fure, nu sa duca tara spre prapastie.Ca sa vedeti si voi ce gandire au romanii, uite astia sunt majoritari in tara asta, sstia dealde nu gaseste nume liber laughing pai cum dreacu sa mai dam inainte cu stfel de gandire de handicapati.Deci pentru el odata ce ai fost ales faci ce ti se scoala laughing ce conteaza ca furi, omori doara esti ales nai treaba.Ba mai sunt handicapatii de astia pe aici?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Știu că și luna asta, în unele județe, unii profesori au primit decât 75% din salariu... " DOAR; dar ramane la aprecierea lui RAY.winking laughing tongue

| BlueDark a răspuns (pentru relian):

Mda...au schimbat noaptea Codul Penal, asa...Pe intuneric. Zici ca-s hotii care au furat gainile din curtea lu' bunica laughing

| BlueDark a răspuns (pentru relian):

Lasa,ma...Saracul s-a ofticat.3 ani si 6 luni pentru sefu'...laughing

| asperger3 a răspuns:

Ferma animalelor-George Orwell

| Kron5tadt a răspuns:

O singura carte: Pinocchio.

| mr009 a răspuns:

Ceva istorie. Istoria se cam repetă, deci și politica. Citește cărțile marilor "filozofi" politici, dar să nu crezi mai nimic fără să gândești din mai multe puncte de vedere. Și ai grijă la ce televiziuni te uiți, altfel toată filozofia politică se rezumă la "pentru că putem (și ne-au votat niște proști/fraieri/inocenți)"
Poți citi și cărți de genul "cum să te îmbogățești", sau psihologie (vezi "Limbajul vorbirii" de Allan Pease și Alan Garner).

| iSpoat a răspuns:

Orice ce ai face, nu carti Romanesti. Ca daca citesti carti Romanesti, inveti sa furi, sa dai mita, sa scapi de puscarie si sa inventezi legi.

| anonim_4396 explică (pentru iSpoat):

Nu prea te duce. big grin

| TheBlaxy a răspuns:

Cele 7 deprinderi ale persoanelor eficace, de Stephen R. Covey
Gândire rapida, gândire lentă, de Daniel Kahneman
Mai mult cu mai putin, de Leo Babauta