| breeze a întrebat:

Ce carti politiste imi recomandati?
Care v-au placut voua...winking

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Rodica Ojog Braşoveanu-Cianură pentru un surâs, Bună seara Melania, 320 de pisici negre, Anonima de miercuri, Un stilet cu şampanie, Moartea semnează indescifrabil, Cosma Braşoveanu-Omul fără umbră, Fiara, Un martor incomod, Agatha Christie-Crima din Orient Express, Cei cinci purceluşi, Elefanţii nu uită niciodată, Crima din Mesopotamia, Moarte pe Nil, Doamna McGinty a murit, Cine l-a ucis pe Roger Ackroyd, Crima din casuţa strâmbă, Arthur Conan Doyle-Câinele din Baskerville, Semnul celor patru, Un studiu în roşu, Mary Higgins Clark-Enigme, Prefă-te că n-ai observat, Îi place muzica, îi place dansul, Aminteşte-ţi de mine, Clopoţelul n-are limbă, Revelaţia, Escrocheria, Fără scăpare, Pasărea nopţii, Sfârşit de coşmar, Casa blestemată, Mesaje misterioase, Danila Comastri Montanari-seria Mistere în Roma Antică-Cave canem, Parce sepulto, Morituri te salutant, Cui prodest, In corpore sano, Dorothy L Sayers-O moarte suspectă, Cele 5 piste false, Reclama ucigaşă, Edgar Wallace-Substituirea, Arcaşul verde, Taina călugărului negru, Valea fantomelor, Fiicele nopţii, Sue Grafton-A de la Alibi, B de la Bandit, C de la Cadavru, Raymond Chandler-Adio, frumoasa mea, Rămas bun pentru vecie, Somnul de veci, Fereastra de sus, Sora cea mică, Peter Chambers-Vorbeşte-i de rău pe morţi, Recviem pentru o roşcată, Carlo Manzoni-Aventurile unui detectiv particular, Barbara Paul-Sânge şi rude de sânge, Nocturnă pentru trei pumnale, Peter Cheyney-Ce le pasă damelor!, Ultimul pahar, Dashiell Hammett-Şoimul maltez, Cheia de sticlă, Un om subţire, Tonino Benaquista-Trei pete roşii pe fond negru, Comedia rataţilor, Bomba vie din vagonul de dormit, Ellery Queen-O cameră în care se poate muri, Lovitura de graţie

11 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Http://romania-inedit.3xforum.ro/topic/83/Romanian_E-Books/ un site de unde poti si sa descarci si sa le citesti!

| Carlaaa a răspuns:

Adio Ringo de Traian Tandin.
O poveste dubioasa a vietii unui caine politist, Ringo, devenit celebru in Politia Romana si care i-a slujit cu credinta pe oamenii legii, pana la sacrificiul suprem.

Primul roman de beletristica romaneasca, tratand despre viata unui caine politist si cazurile incredibile rezolvate de el.

Cartea este scrisă de un reputat criminalist, un dăruit al muncii de poliţie judiciară, (colonelul) Traian Tandin, fostul redactor-şef al revistei Poliţia Română şi totodată autor al mai multor romane poliţiste.
Cartea reprezintă o poveste duioasă a vieţii unui câine poliţist, Ringo, care a devenit celebru în Poliţia Română şi care i-a slujit cu credinţă pe oamenii legii, până la sacrificiul suprem.
Acest roman este primul, din literatura beletristică românească, tratând despre viaţa unui câine poliţist, cazurile incredibile rezolvate de el într-o înlănţuire uimitoare, ataşamentul şi dragostea pe care o poartă omului, salvând de la moarte multe vieţi omeneşti, fiind un mesaj adresat convivilor că asemenea exemplului acestui animal, ce moare la datorie, să fim mai buni cu noi, mai darnici, mai sufletişti, mai înţelegători şi, nu în ultimul rând, mai iubitori cu aceste animale care ne protejează.

| yumeee a răspuns:

The mystery pf Edwin Drood de Charles Dickens.
Sau dacă vrei româneşti, acelea cu căpitanul Apostolescu scrise de Horia Tecuceanu. Adică. Căpitanul Apostolescu şi mobilul; Inamicul public nr 1; etc. Sunt fff faine, captivante, ţi le recomand.

| justagirlll a răspuns:

O crima anuntata
si
mana ascunsa
de agatha cristie
pe astea le-am citit
uite aici mai multe
http://www.librarie.net/categorie/46/carti/carti-politiste

| buybooks a răspuns:

Cartile Agatha Christie, seria Maigret, trilogia Millenium. Uite o lista mai lunga: http://www.buybooks.ro/romanpolitist.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zece negri mititei de Agatha Christie... e vorba despre crima perfecta.defapt de 10 crime perfecte, nu spun mai mult, sper sa-ti placa cartea... papa.:*

| IepurashRocker a răspuns:

• Mignon Eberhardt - Esarfa ucigasã
• Steeve B. Mildow - În cãutarea ultimului mohican

| Maiels a răspuns:

Agatha Christie Crima de pe Orient Express, Uciderea lui Roger Dekroyd Misterioasa afacere de la Sdyles

| Robin0744 a răspuns (pentru Maiels):

Roger Ackroyd!

| Dr4gutzz4 a răspuns:

Eu iti recomand sa citesti:
Sir Arthur Conan Doyle-Aventurile lui Sherlock Holmes si Memoriile lui Sherlock Holmes
Din aventurile lui Sherlock Holmes cel mai mult mi-a placut Aventura Bandei Patate este superba (chiar va rog sa o cititi)

| Ktaloasa a răspuns:

"dragoste la prima vedere" mchey spillanewinking