| Stormtrooper a întrebat:

Ce categorie de permis trebuie sa obtin pentru a putea conduce legal un ATV pe carosabil?

Ce tipuri de ATV-uri sunt permise pe sosele?
O marca / model daca se poate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria depinde de caracteristicile tehnice ale ATV-ului, poate fi AM, B1 sau chiar B, pentru cele mai mari. Toate ATV-urile sunt permise pe sosele, pe autostrazi nu sunt permise cele din categoria AM.
Conform Codului rutier si Ordinului 211/2003 ATV-urile se incadreaza in cele 3 categorii astfel:
-Categoria AM - cvadriciclurile usoare, definite astfel:
""6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
-"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;
-f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;"
Nu ma pricep la ATV-uri dar gasesti destule pe internet.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

B1 sau B in functie de motor si greutate