| oprescudorin11 a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o Hotarare inala(cand este Finala?)ca sa pot face demersuri spre CEDO?
Care este Procedura?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hotararea trebuie sa fie definitiva si sa nu poata fi atacata pe caile extraordinare de atac, respectiv sa se fi epuizat toate caile de atac din dreptul intern.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Gresit, CEDO nu ia in seama caile extraordinare de atac, e suficient sa fie ramasa definitiva pe caile ordinare de atac.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

De ce e 'Definitiva'? Si s-a desfiintat termenul de 'Irevocabila'?

Caile Extraordinare de ATAC depind de persoane neimplicate si care habar nu au despre justitie!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dupa ce scrie pe ea "definitiva" si ai obtinut hotararea (trebuie sa faci eforturi rezonabile pentru a o obtine, nu sa lasi timpul sa treaca), ai sase luni pentru a trimite dosarul complet la CEDO. E vorba de sase luni de la data la care ai fi putut obtine hotararea motivata. Daca dosarul e incomplet ajunge la tocatorul de hartii si este aruncat la gunoi.

Cererile de tip apel/recurs supranational sunt respinse ca inadmisibile. CEDO judeca doar incalcari de catre state ale drepturilor prevazute de Conventie.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Doar inchipuie-ti ca am angajat un Executor Judecatoresc, care a fost pu la 'clt' cu procedura 'lucru facut' sau 'nefacut'.
Ca se urmareste trimiterea mea in NEANT, amanadu- mi accesul la CEDO!
Nu stiu ce sa mai fac! De 27 de ani ma straduiesc sa respect LEGILE care se modifica in ritmul INVERS intereselor mele NATURALE si corecte!
Nu vreau sa cred ca doar terorismul poate fi solutia intr-o societate democratica!"

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

'advocatii ' de la primaria generala, ocolesc legea folosindu-se de TERGIVERSARE!
Probabil asa au fost indrumati!

credeti ca e momentul declansarii unui proces LEGITIM de extinctie al javrelor, sau sa mai am incredere in justitie?! Eu sunt rabdator, uneori!