| Laurentiu017 a întrebat:

Ce consecinte produce o hotarare CEDO, care nu este publicata de catre statul Roman,in monitorul oficial al Romaniei partea I? Daca hotararea nu este publicata in MO, nu se pot plati nici despagubirile? Vreau un raspuns corect din punct de vedere juridic!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hotararea CEDO ramasa definitiva, indiferent de faptul ca este sau nu publicata in M.Of., constituie titlu executoriu si produce aceleasi consecinte ca si orice hotarare definitiva a instantelor de judecata din Romania, respectiv trebuie executata de bunavoie si poate fi pusa in executare silita, daca executarea nu este facuta de bunavoie.
Conform Codului de procedura civila, citez:
"ART.636. Titlurile executorii europene
  Titlurile executorii europene cu privire la care dreptul Uniunii Europene nu cere recunoaşterea prealabilă în statul membru în care se va face executarea sunt executorii de drept, fără nicio altă formalitate prealabilă."

1 răspuns: