| Andreea_8406 a întrebat:

Ce considerati ca este democratia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Democratia - reprezinta sistemul politic in care autoritatea statului se bazeaza esentialmente pe popor. Sau, o alta definitie - aceasta, reprezinta sistemul politic in care oamenii aleg, periodic, pe altii ca sa-i reprezinte in procesul luarii deciziilor politice. happy

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un mare ganditor (scuze ca imi scapa numele si daca nu citez tocmai corect) a spus, in mod paradoxal, ca este cea mai proasta forma de guvernare dar ca inca nu s-a inventat alta mai buna. Sunt de parerea lui. Numai bine!

| Marcian a răspuns:

Un sistem de guvernare in care puterea este detinuta de catre majoritate.

| ary a răspuns:

Democraţia fără responsabilitate este inutilă, uneori chiar dăunătoare.

| Adyr0 a răspuns:

O iluzie cum ca poporul si-ar conduce tara.

| RUMBURAK a răspuns:

Cel mai liber si feroce sistem de guvernare. ori te adaptezi ori esuezi.

| Anileda a răspuns:

Puterea apartine poporuluihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demos=popor cratos=putere democratia in limba latina inseamna puterea poporului si a aparut penbtru prima data in Grecia in Atena

| paramore_7972 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Democra%C8%9Bie
citeste aici si o sa te lamuresti...sau daca nu cauta in cartea de civik pentru ca sigur o sa gasesti ceva

| sk8terkid12 a răspuns:

O mare prostie