| MonicaHaran a întrebat:

Ce demersuri legale se iau impotriva unei persoane care vandalizeaza o casa (fara sa incalce proprietatea) în Romania si fara sa aiba domiciliul in tara?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face plangere penala pentru infractiunea de distrugere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum poate să vandalizeze casa fără să încalce proprietatea?
Cum să nu o încalce? Zboară pe deasupra solului până la ușă?
Ce înseamnă că nu are domiciul în țară? Vandalizează aici, stând acolo?
Nu poți fi mai explicit?
Stă în străinătate și vandalizează de acolo?

| MonicaHaran explică (pentru sadrian46):

Poti sa arunci cu pietre in geamurile unei case fara sa intrii in curtea casei respective; nu vandalizeaza casa din alta tara, pur si simplu nu are domiciliul in Romania, vandalizeaza casa in Romania dar persoana respectiva figureaza cu domiciliul in alta tara

| sadrian46 a răspuns (pentru MonicaHaran):

Dacă ai martori la eveniment sau o înregistrare cu telefonul mobil, poți face plângere la poliție.