| constantyna a întrebat:

Ce este Codex Alimentarius, daca s-a adoptat acest "cod" in Romania(si de cand), ce implicatii are asupra vietii romanilor, cum putem lupta impotriva lui, a efectelor lui?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un documentar interesant: http://www.trilulilu.ro/lastexit/2eb562ccc8ef2e

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am citit unele articole aparute in presa internationala in legatura cu aceasta problema, se presupune ca reprezinta printre altele "noua ordine mondiala " a masoneriei si are ca scop scaderea numarului populatiei.

daniela
| daniela a răspuns:

Aţi auzit vreodată de Codex Alimentarius? Dacă nu, să nu fiţi surprinşi. Este unul din cele mai bine păstrate „secrete deschise" ale guvernanţilor din umbră. Este planificat să intre în vigoare la 31 decembrie 2009 şi s-ar putea să fie cel mai mare dezastru pentru sănătatea noastră, aşa cum lumea nu a mai văzut. Codex Alimentarius va seta standardele de siguranţă alimentară, regulile şi reglementările în vigoare în peste 160 de ţări, adică 97% din populaţia lumii.

Denumirea Codex Alimentarius provine din limba latină şi se traduce prin legea produselor alimentare sau codul produselor alimentare. Comisia de comerţ Codex Alimentarius este acum finanţată şi condusă de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS, ce aparţine Naţiunilor Unite, ONU) şi FAO (Organizaţia pentru Alimente şi Agricultură a SUA).
Codex Alimentarius este o colecţie de standarde alimentare adoptate la nivel internaţional, care au ca scop declarat protecţia sănătăţii consumatorilor şi asigurarea practicilor corecte în comerţul alimentar. Codex Alimentarius cuprinde standarde pentru toate alimentele, fie ele preparate, semipreparate sau crude şi pentru distribuţia către consumator, prevederi în ceea ce priveşte igiena alimentară, aditivi alimentari, reziduuri de pesticide, factori de contaminare, etichetare şi prezentare, metode de analiză şi prelevare. În realitate, Codex Alimentarius intenţionează să pună în afara legii orice metodă alternativă în domeniul sănătăţii cum ar fi terapiile naturiste, folosirea suplimentelor alimentare şi a vitaminelor şi tot ceea ce ar putea constitui mai mult sau mai puţin un potenţial concurent pentru industria chimiei farmaceutice.

| Majj a răspuns:

Pe scurt, Codex Alimentarius face parte din agenda secreta a noii ordini mondiale. Te invit sa urmaresti documentarul "Endgame" a lui Alex Jones. Vei afla multe lucruri care ne sunt planuite. In principiu, prin Codex Alimentarius, TOATE alimentele vor fi iradiate cu cobalt, aproape toate suplimentele(vitamine, minerale, etc) vor fi interzise, cultura ecologica sau bio va fi interzisa, animalele de pe planeta care urmeaza a fi folosite in scopul hranei sau ale laptelui vor fi tratate cu antibiotice si hormoni specifici...si lista continua. Este genocid!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e asa doresc ca D-l Boc sa manance din toate tipurile de alimente care sunt otravitoare si sa elimine propria familie. e noi sa ne lase in pace sa mancam produsele ce producem fara adaosurile ce pune UE in mancarea destinata Romaniei.Este un curat si planificat genocid. Opinia mea este ca oamenii care au planificat si care au executat acest plan (Hitler nu a fost asa de crud) sa fie subiectii de experiment, si sa ne lase in pace.

| LoveMusic a răspuns:

CODEX ALIMENTARIUS:

Codex alimentarius este o colecţie de standarde internaţionale, de coduri de bună practică alimentară, de ghiduri şi de alte recomandări referitoare la produsele alimentare, la producerea şi siguranţa acestora.

ISTORIC:

Numele derivă din Codex Alimentarius Austriacus.Cuprinsul acestui codex a fost elaborat în anul 1963 de către FAO în colaborare cu WHO (Organizaţia Mondială a Sănătaţii). Comisia creată în acest scop avea drept obiectiv protejarea sănătăţii consumatorilor şi asigurarea unor practici pentru oţinerea produselor alimentare. Codex Alimentarius este recunoscut de către WHO ca punct de referinţă pentru rezolvarea disputelor referitoare la securitatea alimentară a consumatorilor.

De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Sursă Exactă: http://ro.wikipedia.org/wiki/Codex_alimentarius

Sper că ţi-am fost de folos;)) Eu şi wikipedia :D