| LanguageMaster a întrebat:

Ce este concediul de odihnă?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Concediul de odihna e un fel de aprozar cu patrunjel si morcovi

| JicaContra a răspuns:

Sarbatoare nationala, nu e evident? big grin

concediu de odihna sunt niste zile libere, LUCRATOARE, si in afara zilelor libere date de stat in sarbatorile nationale (craciun, anul nou, ziua romaniei, pasti, etc.), sunt in numar fix pe an (eu am 21), sunt platite, pe care angajatorul e obligat prin lege sa le dea angajatului
iar angajatul e obligat sa si le ea, insa evident ca trebuiesc aprobate de angajator, altfel poate sa ramana fara nici un angajat in anumite perioade (cum ar fi sarbatorile de iarna, cand TOTI vor sa fie acasa cu familia sa faca, cumparaturi, sa pregateasca masa, sa taie porcul, etc.)

| RaduRobertRO a răspuns:

E concediul primit legal ca sa te odihnesti [ teoretic se da dupa un an de mucna ], vezi aici totul despre concediu: https://www.codulmuncii.ro/titlul_3/capitolul_3/sectiunea_1_1.html

| armiaso a răspuns:

Calitatea intrebarilor tale este tot mai indoielnica pe zi ce trece, care e explicatia?

| Peachdelight a răspuns:

Ceva de care am mare nevoie in momentele astea laughing)