| mtw123 a întrebat:

Ce este cu aceasta stire? Sunt legale tatuajele la politie? Sau este fake?

https://evz.ro/politistii-picteze-corpul-tatuaje.html

11 răspunsuri:
| MariusNWM a răspuns:

Nu inteleg ce treaba are un tatuaj cu politia.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MariusNWM):

Pana nu de mult era o lege care interzicea polițiștilor sa aibă tatuaje

| RAY a răspuns:

Tu ca om al legi reprezinti statul roman, stii asta?

| Maria411 a răspuns:

Eu cred că nu e legal pentru ca o să fii cunoscut după tatuaj

| Ilie_Bianca_1990 a răspuns:

Tatal meu lucreaza in politie. si nu, tatuajele nu sunt permise.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei nr.2 la Ordinul nr. 177 din 16 noiembrie 2016,
privind activitatea de management resurse umane în unităţile militare ale Ministerului Afacerilor Interne, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"SECŢIUNEA a 3-a
  Condiţii legale şi criterii specifice de recrutare pentru admiterea în instituţiile de învăţământ pe locurile destinate formării iniţiale a cadrelor militare, precum şi pentru încadrarea în funcţii de cadre militare prin rechemare în activitate, încadrare directă sau transfer din cadrul instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională
ART. 7
  (1) Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
  c) să nu aibă tatuaje ori elemente ornamentale, de orice natură, aplicate, inserate sau implantate pe/în corp, neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; criteriul specific nu se aplică pentru candidaţii pe locurile repartizate Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă;
ART. 8
  (1) Cadrele militare în rezervă pot fi recrutate în vederea rechemării în activitate dacă îndeplinesc şi următoarele criterii specifice:
  a) nu au fost trecute în rezervă în condiţiile art. 85 lit. a), d), i), j), k) sau ale art. 87 din Legea nr. 80/1995 privind Statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare;
  b) nu au tatuaje ori elemente ornamentale, de orice natură, aplicate, inserate sau implantate pe/în corp, neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; criteriul specific nu se aplică pentru rechemarea în activitate în cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă sau în cadrul unităţilor subordonate acestuia;
ART. 10
  (1) Candidaţii recrutaţi în vederea încadrării directe care intenţionează să dobândească statutul de cadru militar trebuie să îndeplinească şi următoarele criterii specifice:
  b) nu au tatuaje ori elemente ornamentale, de orice natură, aplicate, inserate sau implantate pe/în corp, neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; criteriul specific nu se aplică pentru încadrarea directă în cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă sau în cadrul unităţilor subordonate acestuia;"
Fata de aceste prevederi, valabile acum, nu vad cum ar putea fi reala acea stire. Mi se pare ca incurca politistii cu cei de la IGSU.
Este adevarat ca, o scurta perioada, au fost abrogate aceste prevederi, dar au fost reintroduse prin Ordinul MAI nr.10/2019.
Tatuajele ca atare nu sunt neutre. In schimb nu se accepta tatuaje care nu sunt acoperite de tinuta de vara.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Acum vreau sa imi merit numele si carcacotesc putin big grin

din cate inteleg, tatuajele sunt permise atat timp cat sunt acoperite de haine in tinuta cea mai lejera (cea de vara)

deci in tinuta normala poate sa aiba tatuaje si alte ornamente, atat timp cat nu e tinuta de vara?

iar daca cumva, ma insel, atunci prin excludere, nici o femeie politist nu poate sa poarte cercei? ca astia se cam incadreaza la ornamente

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Tinuta de vara este obligatorie vara si la aceasta se raporteaza vizibilitatea.
Nu este vorba de cercei, femeile politiste pot sa-i poarte, dar nu cercei exagerati.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pentru ca nu ai scris nicaieri in lege de cercei, cu atat mai putin sa definesti "cercei exagerati", trag urmatoarea concluzie:

daca, ca politist, imi fac piercing, pot dupa aia sa ma iau in piept cu politia ca institutie si sa ii dau in judecata, ca daca unii nu respecta legea si li se permite femeile politiste sa poarte cercei, atunci de ce ar trebui sa o respect eu
nu?

acum, sa stii ca carcotesc, si sunt numai pe jumatate serios, sunt sigur ca, tara asta are probleme mai mari decat o lege a cerceilor, insa sunt curios daca reusesti sa gasesi un argument convingator impotriva concluziei de mai suswinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Se pare ca esti mai mult decat carcotas, esti un troll. Si, drept sa-ti spun, nu ma intereseaza deloc subiectul, cu atat mai putin sa-ti argumentez, mai ales ca veriga in nasul unui barbat nu-i acelasi lucru ca si cerceii in urechea femeii.
Iti mai spun ceva: raspunde utilizatorului care a pus intrebarea, daca ai un raspuns mai bun decat al meu.
Si cu asta am terminat povestea, mai ales ca n-are nici o legatura cu ce a intrebat utilizatorul.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Imi pare rau, dar se pare ca atunci cand nu mai ai argumente logice in loc sa admiti ca te lasi pagubas si sa recunosti ca, chiar nu mai ai argumente la obiect, si ca "unde e lege nu e tocmeala" e o aberatie, si un om "vag" inteligent poate sa conduca un camion cu 18 roti prin legea fata de care "NU e tocmeala", o intorci, schimbi subiectul si declari "troll"
trebuie sa iti spun ca aici nu e religie, unde poti sa il citezi pe D-zeu, la fiecare a doua idee
aici e un lucru logic care TREBUIE sa fie...
C O N C R E T I Z A T !

asa ca oricat ai fi userul anului, si utilizatorul anului 2012, tot ce poti sa faci e sa citezi legea, orice altceva e prea mult pentru tine

asa ca, multumesc mult de raspunsuri, tocmai am dovedit ca toate icoanele pe care le-ai primit sunt doar pentru numarul de raspunsuri, si ca nu esti deloc in stare sa faci fata cuiva care intelege logica, si nu textul legii, care e de multe ori ABSOLUT IMBECIL

de exemplu: lege in New York state: "If you attempt to jump off a high building, you are pasibile for death penalty", pe romaneste:
in New York state, daca incerci sa te sinucizi, TE OMORAM!

esti tare, nimic din ce am scris in raspunsul asta nu e carcoteala, insa mai ales NU E TROLLING

e doar pur si simplu logica simpla!

iti doresc o viata frumoasa, oricat de limitata ar fi!