| William a întrebat:

Ce este deducerea personala?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deducerea personala este o facilitate care se acorda celor cu salarii sub 3.000 lei si in urma acesteia acestia vor plati un impozit pe salariu mai mic.
Dupa calcularea contributiilor la fondurile speciale (sanatate, CAS si somaj) si scaderea acestora din salariul brut se mai scade o anumita suma din suma ramasa dupa scaderea contributiilor, in functie de salariu si numarul persoanele aflate in intretinerea salariatului si doar la suma ramasa dupa aceasta ultima scadere se calculeaza impozitul pe salariu iar apoi suma scazuta se readauga la salariul ramas si rezulta salariul net.
Deducerea personala, pe categorii de salarii si numar de persoane in intretinere este prevazuta in normele metodologice la Codul fiscal.

| flixbuster a răspuns:

O scutire de impozit, cel mai probabil - ca nu dai prea multe detalii.