| Bosutmic a întrebat:

Ce este desfințarea Parlamentului? Și cum se poate face?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de desfiintare ci de dizolvare.
Conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART. 89. Dizolvarea Parlamentului
  (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de investitură.
  (2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.
  (3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă."

| sierra1 a răspuns:

Dă o lovitură de stat, proclamă-te șef de stat (nu contează titulatura) și razi totul. Inclusiv parlamentul