| LanguageMaster a întrebat:

Ce este "dreptul la antenă"?
Nu am găsit pe internet nicăieri o definiție.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Dreptul la antema" se refera la timpul (intervalul orar /durata) de transmisie radio /TV.
Unele posturi transmit doar intre anumite ore, cu orar prestabilit de autoritatea de supraveghere ale emisiunilor de radiofrecventa (emisie rdio/tv).
De asemenea, in cadrul campaniilor electorale, candidatii au "drept de antena" (drept de a participa in emisiunile radio /TV) adica un timp stabilit de legiuitor pentru a-si face campanie de propaganda electorala.

| sierra1 a răspuns:

"dreptul" de a emite, de a transmite în eter. În campaniile electorale, partidele invocă aceasta pentru a-și populariza platforma/oferta electorală

| CVane a răspuns:

Este o vorba mai veche si se refera la dreptul la informatie Antena=TV=Informatie.