| LanguageMaster a întrebat:

Ce este "extrasul de carte funciară" şi de unde se eliberează acesta?
(Nu înțeleg explicațiile oferite de unele pagini de pe internet)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Extrasul de CF se elibereaza de catre oficiul/biroul de CF din circumscriptia judecatoriei unde este situat imobilul.
Ce este extrasul de CF ti-a explicat Bula.
In completare adaug ca sunt 2 feluri de extrase CF: de informare, care poate fi cerut de orice persoana (juridica sau fizica) care justifica un interes si pentru autentificare, care poate fi cerut numai de notarul public care urmeaza sa autentifice un actde instrainare sau de garantie.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cartea Funciara este un registru de evidenta a proprietatilor imobiliare.
Fiecare imobil sau teren are un numar TOPOgrafic, prin care se identifica pe harta si pe teren, respectiv un numar de dosar-registru (CF) in care se inregistreaza toate documentele de vanzare-cumparare precum si sarcinile (datoriile gajate) referitoare la fiecare proprietate.

Extrasul de carte funciar este de doua feluri:
- extrasul CF individual, in care este trecuta proprietatea proprietarului actual, precum si eventualele sarcini (datorii) inscrise, daca imobilul este garantie de plata cuiva.
- extrasul CF colectiv, in care este trecuta intreaga proprietate comuna, din ce este constituit, cotele de proprietate a fiecarui proprietar din partile indivize comune