| Crytix a întrebat:

Ce este motiunea de cenzura?

Răspuns Câştigător
| hominid dreak a răspuns:

Un fel de hartie igienica pe care cei din opozitie o aduc la parlement, iar cei de la putere se sterg cu ea la fund.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motiunea de cenzura este o procedura parlamentara prin care opozitia incearca sa rastoarne guvernul, prin retragerea increderii parlamentare. Pentru detalii poti citi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Mo%C8%9Biune_de_cenzur%C4%83. Numai bine!

| DoarEU_1902 a răspuns:

Definitia din dictionar

MOȚIÚNE, moțiuni, s. f. 1. Hotărâre a unei adunări, aprobată prin vot, prin care aceasta își exprimă atitudinea, doleanțele sau revendicările în anumite probleme majore. 2. Procedeu de formare a substantivelor feminine de la cele masculine sau a celor masculine de la feminine prin adăugarea unui sufix, pentru a exprima deosebirea de sex la oameni și la animale. [Pr.: -ți-u-] – Din fr. motion, lat. motio, -onis.

CENZURÁ vb. tr. 1. a aplica măsuri de cenzură; (p. ext.) a interzice (o publicație). 2. (fig.) a supraveghea (moravurile). 3. a adopta o moțiune de cenzură. 4. a pronunța o sancțiune împotriva cuiva; a blama, a dezaproba; a condamna. (< fr. censurer)

| Crytix explică:

Ideea nu era sa luati de pe net in speranta unor fundite si niste "Inteligent" si "Folositor", ci sa va spuneti parerea.