| LanguageMaster a întrebat:

Ce este o infracțiune săvârșită în legătură cu exercitarea profesiei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este infractiunea savarsita de un functionar public sau alta persoana care se foloseste de profesia/functia sa pentru a o comite, cum sunt infractiunile de serviciu, prevazute in art.295-309 Cod penal.

4 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Adica daca esti medic si ceri spaga pacientului; esti functionar public si te folosesti de functia ta pentru a comite infractiuni (cerere de spaga, traffic de influenta etc.)

| anonimg a răspuns (pentru Werrich):

Abuz în serviciu.

| Werrich a răspuns (pentru anonimg):

Da, dar mai sunt si Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor, Abuzul în serviciu prin îngrădirea unor drepturi, Abuzul în serviciu contra intereselor publice, Luarea de mită, Primirea de foloase necuvenite, Traficul de influenta.

| JicaContra a răspuns:

Toti, TOTI militienii care aplica "nu-i batuta ca la noi"!