| LanguageMaster a întrebat:

Ce este o "instanță de tutelă"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Instanta de tutela este o instanta care se ocupa cu ocrotirea unor persoane fizice lipsite de capacitatea de exercitiu (minori sau alte persoane), conform Codului civil, citez:
"ART. 105.Persoanele ocrotite
  Sunt supuşi unor măsuri speciale de ocrotire minorii şi cei care, deşi capabili, din cauza bătrâneţii, a bolii sau a altor motive prevăzute de lege nu pot să îşi administreze bunurile şi nici să îşi apere interesele în condiţii corespunzătoare.
  ART. 106. Măsurile de ocrotire
  (1) Ocrotirea minorului se realizează prin părinţi, prin instituirea tutelei, prin darea în plasament sau, după caz, prin alte măsuri de protecţie specială anume prevăzute de lege.
  (2) Ocrotirea majorului are loc prin punerea sub interdicţie judecătorească sau prin instituirea curatelei, în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
  ART. 107.Instanţa de tutelă
  (1) Procedurile prevăzute de prezentul cod privind ocrotirea persoanei fizice sunt de competenţa instanţei de tutelă şi de familie stabilite potrivit legii, denumită în continuare instanţa de tutelă.
  (2) În toate cazurile, instanţa de tutelă soluţionează de îndată aceste cereri.
  ART. 108. Ocrotirea persoanei prin tutelă
  (1) Ocrotirea persoanei fizice prin tutelă se realizează de către tutore, desemnat sau numit, în condiţiile prezentului cod, precum şi de către consiliul de familie, ca organ consultativ.
  (2) Consiliul de familie poate fi constituit de către instanţa de tutelă numai la cererea persoanelor interesate.
  (3) În cazul în care nu se constituie consiliul de familie, atribuţiile acestuia vor fi exercitate de către instanţa de tutelă."