| BejanIonAdrian a întrebat:

Ce este un sindicat?
Cum apare?
Cu ce se ocupa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.62/2011, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare si afli tot ce vrei despre sindicate.

| Brizbriz a răspuns:

Sindicatul e o organizatie a angajatilor
apare cand sunt destul de multi angajati si/sau cand lucratorii au nevoie de protectie impotriva angajatorilor
se ocupa cu protectia angajatilor impotriva abuzurilor angajatorilor de gen: faceti greva, bine, afara si angajam pe altii, sunt destui fomisti fara job

ca sa iti dau un exemplu absolut demential: datorita sindicatului hamalii din docurile portului New York primesc 6 cifre pe an (adica 100mii de $ sau mai mult)

totusi, foarte usor se ajunge la politica (greva STB, de fapt ii "doare" doar directorul pus de PNL) sau crima organizata:
https://youtu.be/3Re7vtxTqpg?t=77

| Ștefăniu007 a răspuns:

Sindicat= organizație a salariaților dintr-o întreprindere, înființată conform legii, al cărei scop este apărarea intereselor profesionale, economice și sociale ale membrilor ei.