| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce face un antreprenor? Cu ce lucreaza? E cu întreținerea unei firme?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un antreprenor este o persoana care organizeaza diferite activitati comerciale /servicii.

De exemplu, daca trebuie construita o autostrada, firma antreprenoare ("Bechtel", format de 3 persoane") contracteaza lucrarea.
Antreprenorul, la randul lui nu misca nici o lopata de material, el doar sub-contracteaza partile lucrarii la alte diferite firme, fiecare executand cate o sub-parte din lucrarea contractata. Firmele, la randul lor, contracteaza furnizorii de materiale, forta de munca, utilajele necesare si alte firme mai mici (daca e cazul).
Contractual, antreprenorul raspunde pentru executarea lucrarii, DAR subcontractantii raspund in subsidiar antreprenorului, etc.
Deoarece pestele mare mananca pestele mic, in caz de nerealizare a conditiilor contractuale fiecare parte cauta si gaseste vinovati, iar cineva plateste despagubiri.
Daca se intarzie finalizarea unei parti din contract fiindca s-a rupt lopata unui muncitor, atunci despagubirile se platesc intre partile contractante, conform clauzelor semnate, pe toate nivelele. Daca nu se ajunge la intelegere, atunci instanta decide despagubirile cuvenite, pe baza contractelor incheiate si argumentele partilor.
Iar daca contractul original cu Bechtel dispare, iar copiile existente difera intre ele, atunci... despagubirile le platim noi, contribuabilii, cu totii. Astfel reusim sa intram in cartea recordurilor cu pretul unui kilometru de autostrada - ne-construita. crying

| Yukidaruma a răspuns:

În general antreprenorii sunt oameni cu initiativă care au investit timp, energie si bani pentru o idee in care ei au crezut in ciuda faptului că au existat riscuri si voci care erau impotriva lui. Da, detine o firma si ofera servicii oamenilor sau companiilor dar este si omul care isi asuma riscuri.