| AvalohAlyn a întrebat:

Ce facem cu sănătatea românilor? Suntem pe ultimul loc în Europa la calitatea sistemulului sanitar(am vazut asta pe un post tv).
Iar speranța de viață e cu vreo 6 7-8 ani mai mica că în Vest.
E cam trist cum suna nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat dar sanatatea nu depinde numai de calitatea sistemului sanitar. In primul rand aceasta depinde de preventie, respectiv alimentatie sanatoasa, miscare fizica, vaccinari, etc si apoi de ingrijirea bolnavului, respectiv medici priceputi si dedicati, aparatura medicala, medicamente si conditiile din spitale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineînțeles ca e trist daca ne raportam la Europa de vest. Lucrurile trebuie reformate la toate nivelurile de la politic pana la mentalitate cetățeanului care trebuie sa aiba grija de el.