| andrei28743 a întrebat:

Ce faci când clientul refuza sa facă Recepția și plata la lucrare? Exista contract încheiat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il dai in judecata, pe cale civila, pentru nerespectarea contractului si soliciti obligarea la plata, penalitati de intarziere sau neplata (daca sunt prevazute in contract, dupa caz) sau dobanzi pe zilele de intarziere si cheltuieli de judecata.

Bula
| Bula a răspuns:

Apelezi la instanta pentru obligare la plata, printr-o ordonanta de urgenta. Pretinzi si dobanzi si penalizari pentru intarziere, pana la plata integrala.

Clientul nu poate refuza receptia, dar poate constata deficientele fata de contractul existent, obligandu-te la remedierea lor sau scazand din suma costul remedierilor, in caz ca refuzi sau nu executi la termen lucrarea contractata.
Daca clientul nu vrea sa semneze receptia, poti apela la un expert in constructii pentru constatarea conformitatii lucrarii cu proiectul si aprobarile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Românii sunt țepari, vor totul moca, meregi la politie alta solutie nu există, cîti bani are de dat?

| Iote a răspuns:

Are motiv serios sa nu faca receptia? Exista defectiuni, neconcordante intre cerere si ce s-a realizat, lipsuri?