| LanguageMaster a întrebat:

Ce fel de infracțiune reprezintă ascunderea unui cadavru care aparține unei victime care a decedat prin lovituri cauzatoare de moarte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faptuitorul ascunde cadavrul fapta nu consituie nici o infractiune, ramane in sarcina lui doar infractiunea de lovituri cauzatoare de moarte.
Daca alta persoana l-ar fi ascuns fapta acestuia ar fi fost complicitate la aceasta infractiune.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine ascunde cadavrul, făptuitorul sau alticineva?

| LanguageMaster explică (pentru sadrian46):

Făptuitorul

| aXy99 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Tot el l-a omorat?

| aXy99 a răspuns:

Complice la lcm.

| Yurisa a răspuns:

Lovituri cauzatoare de moarte

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Prezentare comparativă. În afara trimiterii la articolele care incriminează faptele de violență, noul C. pen. a modificat și limitele speciale ale pedepsei. Dacă în C. pen. din 1968 infracțiunea de loviri sau vătămări cauzatoare de moarte este sancționată cu închisoarea de la 5 la 15 ani, noul C. pen. pedepsește această infracțiune cu pedeapsa închisorii de la 6 la 12 ani.