| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă "clauza este considerată nescrisă"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca o clauza dintr-un act juridic (de regula contract) este contrara legii, nu produce nici un efect intre partile actului juridic si nu va fi luata in considerare in executare sau intr-un eventual litigiu, la fel ca si cum n-ar fi fost scrisa.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Art. 1.009.
(1) Este considerată nescrisă clauza prin care, sub sancțiunea desființării liberalității sau restituirii obiectului acesteia, beneficiarul este obligat să nu conteste validitatea unei clauze de inalienabilitate ori să nu solicite revizuirea condițiilor sau a sarcinilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asta e doar o situatie unde asta e sanctiunea, nu definitia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o clauza contrara prevederilor legale, dar care nu este considerata esentiala pentru vointa partilor la incheierea contractului, asa ca sanctiunea nu este nulitatea intregului contract, ci este inlocuita de drept cu prevederile legale

ex: daca inchei un contract de locatiune si prevezi ca poate fi denuntat unilateral, fara notificare prealabila cu cel putin 60 de zile, contractul ramane valabil, dar clauza nu produce niciun efect