| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă condamnare în lipsă?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Condamnarea in lipsa este atunci cand instanta a pronuntat condamnarea fara ca inculpatul sa fi fost prezent la proces, fiind fugit in alta tara sau se ascunde in Romania.

Bula
| Bula a răspuns:

Condamnare in lipsa este pronuntarea condamnarii unui inculpat, care nu este in sala de judecata in momentul pronuntarii sentintei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este considerata judecata in lipsa persoana condamnata care nu a fost citata la proces si nu a luat cunostinta in niciun alt mod oficial despre acesta, respectiv, desi a avut cunostinta de proces, a lipsit in mod justificat de la judecarea cauzei si nu a putut incunostinta instanta.

| TheGentleman a răspuns (pentru Salontanul):

Cum adică în mod justificat? Adică eu dacă nu vreau să vin la proces, refuz să mă prezint în instanță se amână procesul? rolling on the floor

| Salontanul a răspuns (pentru TheGentleman):

Eu am scris clar: Este considerata judecata in lipsa persoana condamnata...a lipsit in mod justificat de la judecarea cauzei si nu a putut incunostinta instanta. Deci nu spun nicaieri ca se amana procesul. Se judeca in lipsa (contumacie). Poti sa fii in spital, in coma si ulterior dovedesti ca nu te-ai putut prezenta din motive obiective. Aia inseamna "a lipsit in mod justificat". Rasul ala jignitor, cand n-ai inteles ceva, dovedeste ca nu esti un gentlemen.

| TheGentleman a răspuns (pentru Salontanul):

Tot nu ai răspuns: dacă lipsesc deliberat de la proces cum se numește?

Este greșit să judeci și condamni un om aflat în comă. Poate este nevinovat

| Salontanul a răspuns (pentru TheGentleman):

Condamnarea se face pe probe nu pe "poate". Si daca-i gresit fa o intiativa legislativa ca nu sunt eu legiuitorul. Daca lipsesti deliberat tot asa te condamna, in contumacie si ai circumnstante agravante la stabilirea pedepsei. Apoi te cauta in tara si cu interpolul.

| Bizon95 a răspuns:

Din cate stiu eu...

cand o persoana fuge inainte de a fi trimisa in judecata se emite mandat (eventual international de urmarire) dar nu e trimisa in judecata pana nu e prinsa

daca deja a fost trimisa in judecata, si fuge intre timp, atunci, judecata nu se opreste in lipsa persoanei, si are doua parti foarte naspa din cauza asta:
1. dreptul la prezumptia de nevinovatie va fi mai mult sau mai putin ignorat de catre toti (pentru ca e clar ca a fugit, deci implicit e, evident ca e vinovat), chiar daca asta nu e un lucru care ar fi recunoscut de catre lege si sala de judecata (insa acolo sunt oameni, justitia NU e oarba cand e facuta numai de oameni)

2. in mod CATEGORIC implicit i se ignora dreptul de a isi confrunte acuzatorii (asta e valid dpdv legal, pentru ca procesul NU o sa se amane din cauza ca el nu e acolo ca sa isi confrunte acuzatorii)

iar procesul va merge pana la decizia definitiva, care (cum, cred ca am demonstrat mai sus) va fi o condamnare si se v-a numi "condamnare in lipsa)