| SecretCosti a întrebat:

Ce inseamna domenii de activitate suprasaturate?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In care sunt mai multi care activeaza decat necesarul pietii. Un exemplu: ingineri chimisti sunt 600 (sa zicem) si piata are nevoie doar de 200. Un exemplu concret, in Romania, ar fi barurile. E plin de carsme.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

In sensul ca sunt mai multi oameni calificati care isi doresc sa lucreze in acel domeniu decat job-uri disponibile in acel domeniu. Adica oferta e cu mult mai mare ca cererea. (De exemplu in tara e nevoie de 50 000 de medici anual iar in total sunt 120 000 de persoane calificate si competente ce vor sa se angajeze in domeniu. Desigur, cifrele sunt inventate de mine si cu siguranta nu reflecta realitatea, fiind doar un exemplu)