| mariusalex2019 a întrebat:

Ce inseamna intimat? Mai pe limba mea de necunoscator, sunt paralel cu asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intr-un proces exista judecata in faza de fond (in prima instanta) si faza cailor de atac (apel, recurs, etc).
Cel care declara o cale de atac se numeste apelant, recurent, etc iar cel impotriva caruia se declara se numeste intimat.

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Partea parata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru baru):

E partea impotriva careia s-a declarat apelul

reclamantul poate castiga la fond, apoi paratul sa declare apel devenind apelant parat, iar paratul intimat reclamant

| baru a răspuns (pentru anonim_4396):

Difera de la speta la speta.

| siriusblack98 a răspuns:

Exista dex unde iti explica foarte clar ce inseamna si nu este nevoie sa astepti un raspuns de pe TPU cand ai acces la internet si ai google https://dexonline.ro/definitie/intimat. Daca intr-adevar nu pricepi definitia cuvantului ''intimat'' atunci pe limba ta inseamna o ''scuza'' impotriva a ceea ce se zice despre tine.Ca si cum eu te-as acuza pe tine ca mi-ai furat 1 leu din buzunar iar scuza ta este ca l-ai gasit pe jos si deci nu este furt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoana impotriva careia este declarata o cale de atac

intimatul poate fi atat reclamantul cat si paratul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inseamna deloc ce a zis syryus