| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamna "militar în termen"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Militar in termen este persoana fizica care efectueaza serviciul militar obligatoriu.

3 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Militar in termen e un soldat (rar ajunge pana la nivelul de subofiter) care nu face cariera militara, adica are un contract pe o perioada finita

| Salontanul a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Nici un militar in termen nu ajungea subofiter sau ofiter decat daca dadea examen. Militarul in termen era pana in 2007 si nu avea contract ci facea serviciu militar obligatoriu. De atunci nu mai este serviciul militar obligatoriu si s-a scos termenul. Astazi sunt SGP (Soldat Gradat profesionist), subofiteri, maistri, ofiteri inferiori in grad, ofiteri superiori in grad, generali si maresalul (numai incaz de razboi). SGP-ul poate ajunge in oricare din categoriile de mai sus cu conditia sa dea examen la scoala si academiile militare. Daca n-ai legatura cu armata te rog sa nu mai dai raspunsuri aiurea! Mai este o solutie: ma intrebi pe mine si apoi dai raspunsul.

| Tirisvald a răspuns:

Un militar care se afla in stagiul militar.