| raffl3boi a întrebat:

Ce inseamna permis B1? Stiu doar ca se poate obtine de la 16 ani. Am gasit o masinuta pe net numita "Aixam City 2020", se poate conduce cu permis B1?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

CATEGORIA B1
Cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15kW.

Asta inseamna categ B1.

Da. Aixam urile intra in categ asta