| pep a întrebat:

Ce inseamna politica de dreapta, stanga, centru?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mai conteaza ce inseamna, cand nu se mai respecta principiile acestor doctrine?!
Si nu doar in Romania! Isi dau mana peste principii, calca in picioare orice lege... lor sa le fie bine...!
Imaginea partidelor, a tuturor partidelor, e sifonata, tocmai ca dreapta-i stanga si stanga-i dreapta si la mijloc tot ambele... sad!

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Politica de dreapta este cea care ajuta investitiile, sprijina afacerile in vederea obtinerii unor cat mai mari profituri pentru a avea bani suficienti si pentru cheltuielile sociale.
Politica de stanga este cea care sprijina socialul - prin cresteri ale venitului minim, egalitate sociala... Iar cei de centru sunt cei care ar trebui sa tina echilibru. Vezi ceva mai mult spus mai bine... si din punct de vedere istoric - am gasit pe net:
"Stanga VS Dreapta, depinde de ce perioada vorbesti. Pana sa apara miscarea/partidele socialiste, social-democrate, stanga o formau liberalii iar dreapta conservatorii/nationalistii. in acceptiunea de azi dreapta a ramas in general neschimbata si stanga e formata de partidele socaliste/social-democrate. Dreapta merge pe conservarea valorilor, neinterventia statului, protejarea religiei, etc. Stanga merge pe egalitate sociala, intereventia statului, eliminarea vechilor structuri politico-culturale si inlocuirea lor, etc. Caractersiticile stanga vs dreapta difera de la stat la stat. "
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t357356.html
Din nefericire la noi partidele sunt de centru-stanga, centru-dreapta... Iar cand promit ca dau - toti fac protectie sociala - indiferent de la care partid fac parte. Iar cand in fapt nu fac nici o protectie sociala si zic ca nu mai au bani - tot asa, nu conteaza ca sunt in fapt de stanga... si asta ar fi treaba lor sa faca.
Cu politica e greu sa te lamuresti. Oricum daca deslusesti ceva sa ne spui si noua... :)

cristian
| cristian a răspuns:

Politica de dreapta presupune neinterventia statului in economie, piata este cea care decide ce si cum.
Politica de stanga presupune o interventie din partea statului asupra pietei si economicului.
Centru presupune un echilibru intre cele doua.

| mariusres a răspuns:

Stanga si dreapta trebuie privite din doua perspective: prima este cea economica, iar cea de a doua este una sociala.

economic, dreapta inseamna neinterventionism, piata libera, ajutoare sociale reduse, invatamant si sanatate privatizate etc. stanga e exact opusul, ajutoare sociale pentru aproape toate categoriile sociale, egalizare a oamenilor, impiedicarea initiativei private, blamarea individualismului etc.

social, dreapta inseamna conservatorism, influenta a religiei asupra statului, pastrarea valorilor traditionale, armata puternica, servicii secrete si politie puternica.
social, stanga inseamna promovarea ideilor noi, progres tehnologic, investitii in cercetare etc.

exemple: nazismul :economic este de stanga, social este de extrema dreapta

comunismul: economic este de extrema stanga, social este tot de stanga.

barack obama: economic este de dreapta, social este de stanga

gw Bush: economic de dreapta, social tot de dreapta.

miscarile politice de centru sunt hibrizi intre cele descrise mai sus.

| viorel2c a răspuns:

Simplu:stanga-comunism, saraci; dreapta-capitalism, bogati iar centru nu cred ca stie nimeni.

| kathessa a răspuns:

Zero absolut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=YGAaPjqdbgQ...ASTA INSEAMNA! stanga dreapta oaemni buni trezirea NU EXISTA asa ceva:). In maxim 3 ani ne "trezim cu un chip " in mana controlati ca si marionetele si voi va certati care si ce conduce tara asta:). NWO conduce pentru "nevazatori" si pentru cei care m-ai cred in televizor, lady gaga democratie. WAKE UP:o. Tor ce e media e FAKE ca sa te tina "ocupat" acolo in lumea care au creeat-o. Cititi unde trebuie despre ROCKEFELLER, NWO, sistemul financiar care l-au creeat. Cum il folosesc pe Obama pentru a creea "efectul de sera" si apropo orice e directionat prin internet e controlat:). FACEBOOK, HI5, G-MAIL. TAGGED 4 ONE REASON. p. s DOAR PT CE-I CE V-OR SA INTELEAGA. NU ARE REACTII ADVERSE SI NU DAUNEAZA BRAINULUI:) DOAR ITI DESCHIDE OCHII:)

| cata_8177 a răspuns:

Pai extrema dreapta inseamna fascism

| imurheis a răspuns:

Cel mai relevant pe internet acum este aceasta prezentare: http://www.youtube.com/watch?v=v7UGaFdrpyM