| MafteiStefan a întrebat:

Ce inseamna sa pui magnet pe tir(camion)?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna sa pacaleste tahograful care masoara cat conduce un sofer care are un program de condus strict conform legii

| MihaiNicu23 a răspuns:

Unde ai auzit asta?

| RoCkKiD a răspuns:

Tirurile au un dispozitiv care printre altele masoara de cat timp a condus soferul fara sa opreasca deoarece sunt obligati ca la 8 ore parca sa faca pauza de somn. Din cauza ca unii sunt obligati de patron sau vor ei sa termine cu cursele repede sa aiba timp liber pun un magnet pe dispozitiful respectiv, chestie care interfereaza cu dispozitivul, si conduc mai multe ore fara oprire decat au voie legal.

| Cristea468 a răspuns:

Mai pe scurt, scoate limitatorul de viteza de la camion.

| mark2018 a răspuns:

Se pune un magnet pe senzorul de la cutia de viteze care masoara km parcursi.
Practic el se deplaseaza dar tahograful inregistreaza ca masina stationeaza.