| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă sintagma:
"Din punct de vedere tehnico-juridic"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sintagma se poate referi la tehnica legislativa, la elementele unei norme juridice sau la un act continand atat prevederi tehnice, cat si juridice.

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Se refera la faptul ca exista asa numitul limbaj juridic (cu termeni specifici, care nu se folosesc in viata reala de oamenii care nu lucreaza in domeniu) si la faptul ca atunci cand trebuie sa faci ceva in justie exista un anumit mod in care faci acel ceva si in care pui problema (lucru care practic e o tehnica)

exemple sunt pe site-ul asta in draci, cand cineva pune o intrebare "ce sa fac in caz ca?" (am o problem legala), iar raspunsul e: intreaba un avocat, el stie ce sa faca... cam asta e definitia cuvantului "tehnic"