| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă termenul "fisură în lege" în contextul avocații exploatează fisurile din lege?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Scaparile legii, bresele
Desi cei care au creat o lege ar trebui in opinia mea sa o urmareasca si atunci cand scaparile ies la suprafata sa remedieze imediat problemele, sa urmareasca si sa o revizuiasca exact cum apar editii adaugite si revizuite la carti, dar nu vezi si la legi pentru ca legiuitorul nostru este prost, nepregatit, avar si neinteresat

| Zuzu1991 a răspuns:

Legea nu stipuleaza clar toate conditiile si circumstantele

de exemplu avem foarte, foarte multe legi comuiste care in continuare se aplica, hai sa iti dau vreo 2 exemple practice:

- legea spune ca nu ai voie sa porti arma alba in anumite locuri (adunari publice, transport in comun, etc.) care inseamna practic ca pot sa imi cumpar o sabie si sa merg cu ea pe strada... legea a fost data cand la magazin NU se gaseau sabii, in mod curent, cum se gaseste acum, acum nu spun ca politia nu te v-a lua pe sus, dar TEHNIC NU ESTE ILEGAL

- legea spune ca trebuie sa circuli pe drumurile publice cu scuterul sau masina decat daca ai permis, si in tara asta nu poti sa dai de permis decat la 18 ani, alta lege comuista care nu se asteapta la UE sau chiar iesire din tara, in momentul asta, foarte maret, un copil de 16 ani se poate duce in Italia si sa isi ia permis de scuter, sau in SUA si sa isi ia permis de masina, unde legea permite sa dai de permis
moment in care iar, NU E ILEGAL sa circuli la 16 ani, e doar ilegal sa nu ai permis...

cred ca ai inteles happy

| SingleForOne a răspuns:

Când o lege nu este exactă 100%, solidă, foarte rezistentă, la nivel "atomic" nu este strâns legată de ceva.
Când un bazin plin cu apă are cea mai mică fisură, apa poate trece, pentru că așa permite fizica. La fel și fisurile de lege, un avocat folosește până și cele mai mici fisuri/inexactități/erori pentru propriile avantaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică exploatează scăpările și omisiunile legii pentru a face niște chestii trase de păr, care sunt cam pe muchie de cuțit sau poate chiar ilegale, dar nu sunt legiferate deci sunt făgașuri pentru manevre.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Adica orice crapatura uin lege

| KittyElena17 a răspuns:

Fisura inseamna "chichita", neclaritate, scapare a legii. Acolo unde legea nu este foarte clara, avocatii o interpreteaza ca sa le fie favorabila.