| Cduncfujndf a întrebat:

Ce însemnă " conspirație "?

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Conspirația (latină: con = împreună, spirare = a respira) reprezintă o înțelegere secretă între două sau mai multe persoane, cu scopul comun de a efectua o activitate ilegală, imorală sau cu conotații negative pentru societate, respectiv o uneltire secretă și ilegală îndreptată împotriva instituțiilor statului (șeful statului, guvern etc.) sau a ordinii publice.

Din punct de vedere economic, conspirația reprezintă o înțelegere prin care două sau mai multe persoane acționează în comun, împotriva pieței sau a altor participanți la tranzacții, pentru a beneficia în dauna celor din urmă.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Conspira%C8%9Bie

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

E atunci cand Dragnea si restul PENALILOR se strang si discuta "cu usile inchise", dupa care:

cu toate ca pana atunci la fiecare protest jandarmii au reusit binemercic sa separe provocatorii si violentii de protestatarii pasnici, prin metode cunoscute, exersate si recunoscute ca functioneaza de fiecare data

"totusi" la protestul diasporei, brusc, TREBUIE SA ARESTEZE PROTESTATARI IN GENUNCHI SI CU MAINILE SUS pentru ca "sunt violenti" si jandarmii "trebuie sa se apere"

sau grupul UCIGASULUI Iliescu, care, cu cativa ani inainte de revolutie au decis sa puna mana pe putere, iar la revolutie unii din grup au tras in oameni si au dat vina pe "teroristi", altul i-a omorat pe Ceausesti, moment in care "teroristii" au incetat sa mai traga in oameni, asa ca UCIGASUL Iliescu care era deja la putere a fost confirmat ca e liderul care poate sa puna capat violentelor
chiar atat de mare a fost increderea in UCIGASUL Iliescu, ca apoi a fost votat in rautate de doua ori cu toate ca e un UCIGAS si un coMUIST cat cuprinde
iar si in ziua de azi urmasii grupului UCIGASULUI Iliescu sunt la putere si vor sa distruga justitia ca sa fure in continuare ca in codru, la fel ca pana acum!

te-am convins? tongue