| AlexDorinel a întrebat:

Ce logica are asta?:
In primăvară făceam scoala online daca incidenta era peste 1/1000 (clasele 5-7, 9-11) și acum in București e incidenta 11/1000 și aia se duc la școală.

Acum avem 15000 de cazuri și nu ne bagă online și anul trecut pe vremea asta când am depășit 10000 de cazuri au închis toate școlile.

Cred că, Cimpeanu asta e un genocid și vrea sa omoare copiii.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum exista vaccin.
Statul ofera protectie. Cine vrea bine, cine nu ....nu stiu.
Da generatiile astea in scoala e clar ca nu mai rezista 1 an online.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai vaccin nu mai iei covid a, de aia sunt n cazuri in care a luat covid si a si dat la altii, eu sunt la facultate si fac doar laboratoarele online, insa nu imi convine sa fac 120 de km zilnic ca sa fac 4 ore de laborator pe benzina mea si nici autobuze nu prea sunt.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine dracu a zis ca nu mai iei covid?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu are (:

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu are logica, si? De altfel, habar nu ai ce vorbesti, ca de obicei. Masurile care se iau acum au in vedere sa nu supere alegatorii, atita tot. Daca cineva ar avea cap, ar baga lockdown complet in toata tara timp de o luna. Asa, ce mai conteaza vreo cateva zeci de mii de morti in plus, daca votantii nu se supara...

| Wr3nch a răspuns:

Si mii de parinti care nu au vrut pruncii pe cap acasalaughing Doar nu a decis el singur.

| Lukasssz a răspuns:

Ai vazut tu politician din Romania care sa gandeasca?

| Feri5 a răspuns:

Anul trecut nu eram așa bine organizați să ținem cursurile față în față, nu știam care variantă a fi mai bună.

Dar, pe parcurs, s-a văzut că școala online nuna contribuit cu nimic la educația elevilor și s-a decis să se organizeze cursurile cu prezență fizică.

E o decizie foarte bună. Dacă îi țineau în online, crezi că nu se îmbolnăveau? Majoritatea nu veneau la cursuri, în clasa mea, fie pentru că aveau treburi, fie pentru că erau plecați prin alte județe.
Și rezultatul: tot se infectau.

Și mai era o problemă. Când elevii erau în vacanță, rata de infectare era foarte mică, iar când aceștia au revenit în bănci, hop o crescut și rata de infectare. Eu cred că este ceva la mijloc aici. Probabil că ratele sunt "umflate".

Dorinele, dacă nu-ți place școala, deși ai 10 clase, de ce nu îți cauți un job? Ce tot faci cai verzi pe pereți?

| Yourfavgirl a răspuns:

Scoala este scoala, trebuie facuta.
Nu mai vrei? daca ai 10 clase poti renunta si sa mergi la lucru.
Daca se repecta regulile de distantare, nu vad problema ca sunt scolile deschise.Probabil exista varianta in care preferi sa fie un grad mai ridicat de analfabetism decat este la ora actuala, altfel nu vad rostul intrebarii tale. Facultatile sa faca fizic, sa se reintoarca studentii la cursuri, iar scolile sa fie deschise si ele fizic, ce atata online.

Răspuns utilizator avertizat
| Yourfavgirl a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aia e, altii au murit si n-au patit nimic. rolling on the floor

| Anonima2412 a răspuns:

Pentru ca inaintea astora parintii sunt niste criminali! Suntem o tara de prosti, mai bine la scoala cu risc maxim decat acasa pe "capul parintilor" si in siguranta! Trist sad sad sad

| utilizatortpu8998 a răspuns:

1.cica acum exista vaccinul...
2.parintii fac circ ca vor sa isi trimita copiii la scoala
3.eu cred ca le-au deschis sa para ca le-au dat drumul si le vor inchide peste o saptamana-doua ori se inchid clasele rand pe rand
4. logica nu mai exista de mult timp, din pacate...
5.s-a vazut poate ca online-ul a fost egal cu 0 la anumite materii
Am fost si suntem nepregatiti din toate punctele de vedere, da scoala trebuie sa mearga, dar nu in conditiile astea, iar azi-primavara le-au inchis fara motiv, atunci chiar se putea merge...
Un alt an care o sa fie bazat pe "treaca mearga"...