| toldo a întrebat:

Ce ma puteti invata? sunt in concediu pentru cresterea copilului pana luna aceasta pe 26 iulie.pana sa intru in concediu am lucrat in invatamant si acolo se fac contractele pe un an de la 1 septembrie pana la 1 septembrie anul urmator.de la 1 septembrie o sa lucrez din nou tot in invatamant dar la anul o sa nasc din nou in februarie.problema este ca apar cu golul acela de vechime din 26 iulie pana i septembrie ca asa e politica invatamantului si nu ma mai incadrez cu ultimele 12 luni de vechime pentru concediu.stiti cumva cum as putea sa ma incadrez sa pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului din februarie 2010 si cum as putea sa beneficiez de vechimea completa? as putea cotiza la asigurari? mentionez ca anul acesta am terminat de dat licenta.as putea lua somaj in urma terminarii facultatii?

4 răspunsuri:
| csintalan a răspuns:

Atentie esti doar suplinitor, nu titular pe post, poti pierde postul de suplinitor. Cotizatia la somaj este o varianta sigura. Iar ca sa fii tu in tot felul de concedii de boala nu va tine! Hai ca merge prenatal dar un timp, dar vechimea e sigura, caci exista decizia ta de la ISJ.

| DiMoDi a răspuns:

Cam neclară expunerea ta... nu poţi să încerci o prelungire a concediului de îngrijire a copilului până la 4 ani? Sincer, nu ştiu cum sunt regulile în învăţământ, dar cred că cel mai bine te-ar putea sfătui cei de la Inspectoratul şcolar. Şomaj:=? ar putea fi şi asta o rezolvare, interesează-te la Forţele de muncă, să aflii în ce condiţii se acordă. Din câte mai ştiu eu, din şomaj se poate ieşi în concediu de maternitate...

| DiMoDi a răspuns:

Cam neclară expunerea ta... nu poţi să încerci o prelungire a concediului de îngrijire a copilului până la 4 ani ? Sincer, nu ştiu cum sunt regulile în învăţământ, dar cred că cel mai bine te-ar putea sfătui cei de la Inspectoratul şcolar. Şomaj:=? ar putea fi şi asta o rezolvare, interesează-te la Forţele de muncă, să aflii în ce condiţii se acordă. Din câte mai ştiu eu, din şomaj se poate ieşi în concediu de maternitate...

| emrsn a răspuns:

Pentru un raspuns sigur trebuie sa te adresezi ITM. Din cate stiu eu poti sa cotizezi la asigurari (sanatate, somaj etc...) chiar daca nu lucrezi. Acest lucru se practica pentru pastrarea continuitatii pe cartea de munca.
Dupa terminarea facutatii daca nu iti gasesti un loc de munca te poti inscrie in evidenta ITM si astfel sa primesti somaj. Dar cel mai sigur intreaba la ITM.