| Ukaya a întrebat:

Ce munca bine vazuta in societate pot sa fac cu 12 clase fara bac? Castig bine ca mecanic dar nu mai suport sa fiu luat in ras de toti ca nu e o meserie buna

15 răspunsuri:
| George1510 a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de treaba ta acolo. Daca iti place ceea ce faci, mergi inainte! Deschideti un un atelier, si apoi cu timpul incearca sa te extinzi. Din mecanica auto se castiga bani frumosi, din cate stiu. Nu baga in seama lumea, toti dau din gura, dar daca ii iei la bani marunti... Eu am facultate si master si iau abia 3.300 lei pe luna si sincer nu imi arde sa rad de mecanicul unde imi repar masina care lucreaza la un service si mai ia inca macar 150-200 de lei pe seara din ce munceste acasa dupa program...

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, fara BAC poti fii doar muncitor necalificat, nu prea bine vazut in societate, ca deh, fara carte nu ai parte.
Nici macar nu poti avansa ca sef de echipa sau maitru, fara amaratul ala de Bac.
Pune mana serios pe carte si invata, sa-ti dai si tu BAC-ul ca sa ai sanse sa muncesti mai bine, daca asta vrei.

| Wr3nch a răspuns:

Nu vad ce iti pasa de ce zice altul atata timp cat iti intra banii. Cel mult sa pui bani deoparte si sa iti faci afacerea ta, deschizi un magazin, etc.

| Ukaya explică (pentru Wr3nch):

Pot sa fac un bar cu sala de jocuri cu fonduri europene ai idee? vreau sa fiu vazut mai bine in sat fiindca de asta m-au abandonat prieteni si nu am nici relatie la varsta asta

| Wr3nch a răspuns (pentru Ukaya):

Nu. Fondurile europene is pentru ceva care produce chestii, cum e un atelier de obiecte artizanale, mini fabrica, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns:

Vraci.
Cheers

| FreddieM a răspuns:

Eu cred ca ne iei la misto cu intrebarea asta. Ca sa faci mecanic necesita talent, pricepere si rabdare. Nu ca tu nu ai avea atributele astea, dar fii serios, e o profesie foarte buna daca iti place, si cu un castig frumusel, iar cei care rad de tine sunt niste imbecili care pun pariu ca nu ar fi in stare sa te inlocuiasca cu ceea ce faci in profesia ta. Eu de exemplu despre masina stiu doar unde se pune benzina si apa pentru parbriz in rest sunt complet bou, dar nu mi-as permite sa rad de cineva care-si castiga existenta in mod decent si cu demnitate. Mergi inainte amice ca nu dai gres.
Cheers

| Mirel4412 a răspuns:

Dragasa Jasmina, daca faci o scoala profesionala poti fii si muncitor calificat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa razi si tu cand vin cu cazanele stricate la tine si trebuie sa le repari. Mecanicii sunt foarte cautati si daca faci si treaba ca la carte n-ar trebui sa iti pese ce zice plebea.

| 1234568807 a răspuns:

Pe tine te intereseaza de viitorul tau sau de parerea lumii? Si pana la urma nu inteleg de ce ai fi luat in ras ca mecanic, e o meserie foarte buna, si daca esti bun pe ceea ce faci, aia care rad de tine tot la tine vor veni cand au probleme la masini

| EcceHomo a răspuns:

N-ai, măi, treabă cu bac-ul. Vanghelie era deja primar când l-a dat prima oară.
Poți să fii orice, bac-ul e despre liceu, nu despre ceea ce poți fi.
Renunță la salopetă, pune-ți cravata!
Apropo, poți fi gigolo? big grin

| salieri84 a răspuns:

''vreau sa fiu vazut mai bine in sat fiindca de asta m-au abandonat prieteni''.

Prieteni ca cei amintiti de tine, sa tot ai, spuma societatii. De fapt, vorba ramane in picioare: petec dupa sac.

| spike22 a răspuns:

Daca esti mecanic bun, la tine o sa apeleze cand au nevoie.

| spike22 a răspuns:

Dar ar trebui sa te lasi de medicina si sa te axezi doar pe mecanica.