| popescuvasileion a întrebat:

Ce nationalitate si ce etnie are un tigan nascut in Romania (din amandoi parintii tot tigani)? Dar un machidon sau un turc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate avea nationalitatea pe care o declara (de obicei tiganii de la noi s-au declarat romani sau maghiari) iar etnia este rom sau rrom.
La fel este si pentru machidon, cu specificarea ca acestia se declara romani.
Turcii sunt de nationalitate si etnie turca.
Precizez ca nationalitatea, in sensul discutat aici, se refera doar la cetatenii romani care sunt de etnia unei alte natiuni existente. In ex. tau doar turcii au o natiune, tiganii si machidonii nu au natiuni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Are nationalitate romana si de etnie e tigan. La fel si in cazult turcului sau machidonului. Problema mai interesanta e urmatoarea :
Ce nationalitate are un puradel nascut in Franta de catre parinti romani de etnie tigani. Mie mi se pare normal sa fie francez si sa si-l pastreze (nu sa ni-l trimita la pachet cu parintii)