| anonim_4396 a întrebat:

Ce numar de ani este valabil un buletin?
Se poate face buletinul si pe o adresa intr-o tara din EU daca eu sunt proprietarul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, republicată în 2011, cu md. ulterioare, citez:
"ART.16.(1) Cartea de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;
c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 25 de ani;
d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 55 de ani.
(2) De la data punerii în circulaţie a cărţii electronice de identitate, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani, cu excepţia cărţii electronice de identitate prevăzute la art. 17 alin. (6) lit. a), care se eliberează cu termen de valabilitate de 5 ani."
Nu se elibereaza CI romaneasca pentru un domiciliu in strainatate.

Bula
| Bula a răspuns:

"Buletin" (card de identitate personal) cu adresa de resedinta se elibereaza doar in tara unde ai domiciliul stabil.
In pasaport poate fi inscrisa adresa de resedinta dintr-o alta tara.

| Violleta2022 a răspuns:

Buletinul este valabil doar in Romania si in general, se elibereaza pe 10 ani.
Locuind intr-o alta tara, poti avea un document de identitate local, unde se poate pune si adresa locala.
Sunt tari in lume unde permisul de conducere tine loc de act de idetitate, ca si buletinul, nefiind necesar sa ai doua acte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie în buletin cât e valabil. Cam 10 ani.
Nu vad legătură cu faptul ca ești proprietar în alta tara. Buletinul se emite de autoritățile din România, cetățenilor romani pe adrese din Romania

| anonimg a răspuns:

Ca să ai buletin (carte de identitate) pentru o țară, trebuie să fi cetățean al țării respective. Alte acte poți avea; dar fără cetățenie nu poți avea buletin (vei figura ca rezident).
Fiecare țară are legile ei în ce privește cetățenia, migrația doar cu buletinul sau obligativitatea pașaportului. Unele țări nici nu mai oferă cetățenie pentru că sunt supra populate (ex. Spania: îți dă dreptul să cumperi și sa vinzi, să fii proprietar, dar nu-ți dă cetățenie. Poate dacă ai vreun statut special, sau te-ai născut acolo -dar nu sunt sigur de asta-, sau ești pe lista de onoare a unei localități).

| NGheorghe a răspuns:

Valabilitatea scrie pe el.
În primul rând trebuie sa ai statut legal intr-o țară EU ca sa poți avea buletin eliberat de acea țară, apoi poți să fi proprietar oriunde (in EU) dacă ai finanțe si contractul de vânzare-cumpărare se face pe buletinul român. Iar ca să ai in buletin adresa respectivă, trebuie să locuiești acolo, de exemplu, dacă vei cumpara o casă pe care o vei închiria... atunci chiriași au adresa respectivă in buletin, iar tu, dacă ai apucat sa îți pui adresa respectiva in buletin, vei fi șters din registre (care de obicei se află la primării).

| elaventurero a răspuns:

Valabilitatea buletinului depinde in functie de varsta. Cand esti tanar cam 5-7ani pentru ca se schimba fizionomia mai rapid, iar dupa 40 de ani valabilitatea e 7-10ani. Mai poti cauta informatii pe google. Sigur gasesti ce ai nevoie.