| anonim_4396 a întrebat:

Ce nume (de familie) din Romania sunt de origine rusa (derivate din cuvinte rusesti sau variante rusesti)?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ion Iliescu.

| JicaContra a răspuns (pentru sadrian46):

Exact asta am vrut sa scriu si eu big grin

| Sofer a răspuns:

Kozlov
Mihailov
Si mai am un nume în minte Kovacs. De unde provine.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Kovacs nu e din Ungaria?

| Alverto a răspuns:

Anastasia

| TheGentleman a răspuns:

Vladimirescu

Vladimir/Vlad = nume de origine rusă/ slavă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si apropo, stie cineva rusa? Sigur nu e si Dobre (cuvant rus)?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si, ati auzit de numele Ivan? Probabil voi mai adauga de fiecare data cand imi va mai veni vreo idee.

| Sofer a răspuns (pentru anonim_4396):

De numele Ivan am auzit prin filme. Dar prin România nu.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Am avut eu un coleg, si am descoperit ca este numele "Ion" in rusa. Am vazut mai multe persoane cu acest nume, probabil erau dinspre Moldova, dar colegul meu cu numele Ivan, era tigan. Si eu nu sunt langa Moldova.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa, "Pavel" e Paul. Si cine mai stie altele? Dar stie cineva cat de apropiati suntem de cultura si limba rusa?
Si da sunt si in restul tarii, nu doar in Moldova (ca ei ar fi mai apropiati de rusia), si am vazut pe internet ca-s multi moldoveni care stiu rusa. (si da, aceia erau din republica).

| andreea567890123 a răspuns:

Ianovici,Petrovici, Cristovici

Astea cu " ici" sunt de origine rusa

| iChristiaN47 a răspuns:

Caluschi, Smirnov, în general numele care au terminația „ici", „chi" „ov".