| Anomim2025 a întrebat:

Ce o să se întâmple dacă se repetă scenariul cu Băsescu în 2012?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca Iohannis va fi suspendat... Tariceanu devine interimar si promulga tot ce vrea PSD. La referendum Iohannis castiga fluierand si vine inapoi dand jos tot ce tine de PSD... asta cel putin teoretic

| JackR a răspuns (pentru suntserios):

Prima parte este adevarata: ca interimar, Tariceanu poate promulga orice vrea PSD-ul, inclusiv numirea unui premier.
Cea de-a doua: nu prea! Constitutia Romaniei interzice presedintelui sa demita premierul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu poate da jos nimic cand revine, iar daca verificam sondajele, nu cred ca o sa castige fluierand, dar e probabil sa castige.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cu legile justitiei pe masa Johannis nu isi poate permite sa refuze prea multi premieri de la PSD (poate doar cae mai rea varianta). In cazul in care va fi prea restrictiv o sa faca PSD-ul cum fac aia cu Dodon in Republica Moldova, o sa il suspende de fiecare data cand vor sa treaca cate ceva.

Faza e ca suntem un popor prost, pun pariu ca un partid care a schimbat 2 guverne intr-un an si care ar pierde un referendum de suspendare..tot ar lua minm 40% daca s-ar face anticipate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

In Moldova e alta Constitutie, acolo suspendarea presedintelui nu inseamna ce inseamna aici.

| venividivici2017 a răspuns:

Probabil dupa ce presedintele va fi suspendat, vor aparea o noua serie de legi peste noapte, legi in favoarea infractorilor, care apoi vor fi aprobate de Presedintele interimar fara o prea mare ezitare si durere de pl fata de popor!