| RainmakerX a întrebat:

Ce o sa spun sunt numai situatii ipotetice, sunt doar curios.

Tinand cont de legislatia din Romania, ce mi s-ar intampla in urmatoarele situatii :

1. Este ora 3 noaptea. Merg singur pe strada si un individ ma ataca. Din reflex il lovesc si moare.

Ce se intampla daca exista camere de supraveghere/martori si ce se intampla daca nu exista camere/martori?

2. Ce se intampla daca sunt singur acasa, intra cineva peste mine si il omor?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam greu sa omori pe cineva, daca intra peste tine in casa.
Ala intra pregatit, pe tine te ia prin surprindere, ca esti la tine acasa, si nu te astepti, daca auzi galagie, poti crede ca e o pisica, sau mai stiu eu, te uiti pe telefon sau la un film, si nu auzi cand intra ala in casa.
In situatia de fata, e mai bine sa faci ce iti zice el sa nu iti risti viata, pentru un telefon sau mai stiu eu ce iti fura,

La 3 noaptea daca vrea sa te atace cineva, nu iti zice, hey, vino incoace, o sa te atac,
nu.
Vine prin spate, iti trage una, si pana iti dai seama ce s-a intamplat, e long gone.

Daca il lovesti si moare,
good luck sa dovedesti ca el te-a atacat primul, si de-asta l-ai lovit,
Ca ala e mort, nu mai are cum sa spuna versiunea lui de poveste.
Si te duci la puscarie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de multe lucruri:
vezi cazul Iovan.
vezi alte cazuri unde nu s-a mers pe ideea legitimei apărări.

| Catrice a răspuns:

Teoretic, intri la legitima apărare.
Practic, te trezești cu toate neamurile ăluia la ușă puși pe scandal ca ești criminal laughing

| ALEXXXL19 a răspuns:

De omorat un omu e si greu dar si simplu difera unde lovesti, intri la parnaie daca e mort pentru ca se iese ca e vatamare din culpa parca chiar daca el te-a agresat, dar ce poti tu sa ii faci e sa il bati mar cu ori ce, am auzit ca ai voie daca ai pistol la tine sa tragi in picioare, in cazu daca il omori ascunde cadravu asa scapam de unu ca el. bafta,
Eu o iau la fuga cand vad ceva dubios,
Fuga e rupta din rai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Pai daca e mort, cum sa fie vatamare din culpa?laughing)
Ce sfat e asta sa il bata mar.
Si pistol. Tu asa mergi pe strada, cu pistoale dupa tine?
Si cica sa asunda cadavru.
Doamne sfinte sisoie,
La ce va uitati ma frate pe internet sau ce filme vedeti voi?
Doamne fereste, ce sfaturi.

| Superior a răspuns:

Depinde de cat de agresiv a fost atacatorul. Omorul trebuie evitat,pana si ca ultima solutie. In fond,ai putea fi luat asa "daca ai avut puterea sa-l omori,nu puteai doar sa-l imobilizezi rupandu-i o mana,un picior?" Mai ales daca e vorba despre o lupta cu pumnii.
"Ce se intampla daca exista camere de supraveghere/martori si ce se intampla daca nu exista camere/martori?"
Chiar daca exista camere si martori,si tu l-ai ucis in mod non-necesar, ti se va deschide dosar penal. Spre exemplu daca ai reusit sa-l ranesti, dar desi el e imbobilizat si continui sa-l lovesti pana moare, aia e crima. In acest caz, mai bine ti-ai dori sa nu existe camere si martori.

| RoCkKiD a răspuns:

Din cate stiu eu la noi legislatia este foarte prost facuta in sensul ca exprimarea e ca trebuie sa folosesti forta egala cu atacatorul sau ceva de genu. Practic daca vine si te ataca cu un cutit poti sa raspunzi cu pumnii sau un alt cutit.

Poate sa ma corecteze cineva care le are cu domeniul dar situ ca nu e ca la americani unde ii poti tranti un glont in cap oricui iti calca gazonul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Specialistii ne spun ca Romania este in prezent o tara sigura (asta doar ziua) avand in momentul de fata 16 din 17 penintenciare de maxima siguranta pline ochi cu detinuti + alti detinuti cu cetatenie romana luati in arest in tariile occidentale pentru faptele lor + o societate dezbinata cu un nivel de coruptie ridicat in absolut toate colturiile sistemului de la biserica pana la invatamant, politie, armata, sanatate etc. Tu asigurate ca ai usa inchisa si geamuriile inchise ok, si va trece teama asta.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti invoca "legitima de aparare", dar trebuie sa si dovedesti! Altfel esti considerat ucigas.
Regula la legitima de aparare este sa nu folosesti arma mai puternica decat atacatorul si sa-l imobilizezi in loc sa-l omori.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Depinde ce va stabili urmarirea penala, respectiv daca a fost sau nu legitima aparare.
Daca a fost legitima aparare nu vei fi pedepsit, daca nu a fost vei fi pedepsit pentru loviri sau vatamari cauzatoare de moarte.
2.Raspunsul este acelasi ca la 1.

| ALEXXXL19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am glumit și eu.