| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere ai despre "corectitudinea politica"?

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Hai să fim serioşi! Ai pus întrebarea asta la caterincă? Există aşa ceva la noi?

| WR104 a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| Alexaaandraaa a răspuns:

Corectitudinea politică este o expresie utilizată pentru a descrie strategiile instituționale de înlocuire a expresiilor și termenilor din limba curentă care pot jigni minorități etnice, de gen, orientare sexuală, religioase, persoanele cu handicap fizic sau psihic, în vârstă, de altă rasă, etc. Are la bază lucrările teoreticienilor școlii de la Frankfurt în frunte cu Theodore Adorno, Erich Fromm și Herbert Marcuse. Corectitudinea politică are la bază două idei : 1)limba curentă conține numeroși termeni care sînt considerați jignitori de persoanele care aparțin unor minorități etc. Folosirea acestor termeni jignitori ("țigani" de exemplu) perpetuează o situație de discriminare.
2) înlocuirea acestor termeni jignitori cu alții neutri reduce discriminarea și promovează buna înțelegere.

| unumh a răspuns:

Exista asa ceva?