| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere ai despre "corectitudinea politica"?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este acel ceva despre care politicienii din tara noastra nu au auzit.Nici macar nu viseaza.

| onasis1961 a răspuns:

Ha! Ha! Ha! Există aşa ceva-n România? Aceasta este gluma luni ianuarie!

| M25M a răspuns:

Aceasta singtama va ramane incadrata de ghilimele pentru foarte mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corectitudine demagogică? Imposibil.
Nu există, cel puţin în zilele noastre, o politiCĂ COrectă.

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Este intr-o frumoasa, mirifica absenta.happy

| Decrepit a răspuns (pentru iuliaiuliaiulia):

Da' despre ciocolatii care intra la facultate cu media la BAC 6.20, doar pentru ca au loc asigurat prin lege pentru casta lor, desigur, in fata unor romani, care ar avea, sa zicem 8.95 si nu intra, pentru ca sunt...romani,ce zici?

Sau despre curtile judiciare care acorda custodia copilului femeii - desi ea poate fi adultera,fara mijloace financiare suficiente sa-l creasca, degenerata, egolatra, petarda si betiva sau pur si simplu, meschina si ipocrita - in vreo 95% din cazurile de partaj ce mai zicem? Sau zicem, fara nicio acoperire ca femeia e potrivita sa creasca odrasla, pentru ca...na...e femeie, instinct matern, alea-alea.Si mai e si grupul oprimat, dom'le, normal ca va sti sa-l creasca mai bine pe Costelus decat nemernicu de tat'su!

Exista chiar si oriunde intorci capul.Nu poti sa-i faci incompetenti pe profesorii care au mai putine cunostinte decat unul din clasa a 5-a, trebuie sa-i spui ca trebuie sa puna mai mult accentul pe elev si pregatirea sa.Nu poti sa-i zici unei proaste/prost, ca e proasta/prost, ca se ofusca si te da in judecata pentru calomnie, desi el e mai prost decat noapte si trebuie sa-l iei cu binisorul si sa fii "politicos" (a se citi lingau) cu el.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Corectitudinea politică este o ipocrizie. În fapt, discriminarea este în primul rînd un fenomen social și comportamental. Simpla schimbare a cuvintelor nu va îmbunătăți relațiile dintre români și țigani

| darrio2007 a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

Te-ai cam abatut de la subiectul intrebarii.Nu a spus nimic de discriminare.

| felixbbimage a răspuns:

Corectitudinea politica este cea mai grava forma de cenzura a liberei exprimari. Ceea ce azi este "politicaly correct" era cu nu foarte mult timp in urma un subiect de dezbatere, o problema sociala, o intrebare care cerea un raspuns. Pentru ca aceste lucruri nu si-au gasit o rezolvare care sa-i satisfaca pe "subiectii" in discutie, cei care au avut interes sa le bage sub pres le-au declarat "politicaly incorrect" si au inchis subiectele. Daca le deschizi acum, iti sar in cap 'jdemii de organizatii guvernamentale, nonguvernamentale, mass media, biserica, vecinii si atunci mai bine accepti sa te autocenzurezi dacat sa te distrugi social. Parerea mea...

| ioana23feb a răspuns:

Nu perea ai cum sa mai gasesti asa-zisa corectitudine politica!